Nicholsonova
PHOTO: © European Union-EP.

Formovanie Európskej komisie sa blíži ku koncu. Grilovanie jedného z kandidátov, viedla aj slovenská europoslankyňa

BRUSEL / Formovanie novej Európskej komisie sa pomaly blíži ku koncu. Celý týždeň europoslanci vypočúvali kandidátov na komisárov, ktorí budú určovať ďalší vývoj Európskej únie. Po prvýkrát takéto vypočúvanie, alebo lepšie povedané – grilovanie kandidáta, viedla dokonca aj slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Maroš Šefčovič má už vypočúvanie za sebou, ale grilovanie ostatných kandidátov pred europoslancami pokračuje. V Bruseli sa rozhodne o tom, ktorý z kandidátov povedie ktorú agendu v Európskej únii.

Nová šéfka komisie Ursula von der Leyen, ktorá sa rozhodla bývať priamo v sídle Európskej komisie, už musela riešiť nepríjemné situácie. Najskôr jej dvoch kandidátov, Maďara a Rumunku nepripustili k vypočutiu, poľský kandidát pre poľnohospodárstvo, ani francúzska kandidátka pre jednotný trh na prvýkrát nepresvedčili. Viac “šťastia” mal kandidát pre zamestnanosť, ktorého po prvýkrát vypočúvala slovenská europoslankyňa. “Bol to stres, lebo ja sa naozaj snažím pripravovať na tie stretnutia, lebo ich vediem v angličtine, takže to je stres. Ale je to dobre, lebo mňa stres preberá,” uviedla Lucia Ďuriš Nicholsonová, Európski reformisti a konzervatívci. Vypočúvaním už dokonca prešiel aj najmladší kandidát na eurokomisára, iba 28-ročný dezignovaný komisár z Litvy. Na starosti má mať životné prostredie.

Viac..  ONLINE: Poľské voľby sledujeme minútu po minúte

Grilovanie už absolvovalo 22 z 27 kandidátov. Celý proces výberu sa neskončí v Bruseli, ale o necelé tri týždne v Štrasburgu, kde budú musieť europoslanci odobriť nové zloženie Európskej komisie.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Budaj Caputova

Čaputová riešila s Budajom enviro problémy. Ekologické záťaže ohrozujú tisícky životov

BRATISLAVA / Prezidentka Zuzana Čaputová prijala ministra životného prostredia Jána Budaja. Hovorili o dôležitosti klimatických tém …