Bilcik
Europoslanec Vladimír Bilčík. Foto: Archív VB.

Vladimír Bilčík: Borrell musí ukázať, že mu na európskych hodnotách vo svete skutočne záleží

Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú politiku Josep Borrell dnes vo svojom vypočutí pred poslancami Európskeho parlamentu hovoril aj o tvorbe zahraničnej politiky Únie. Jeho odkaz bol jasný:  spolu toho dokážeme viac. EÚ má dostatočne silné nástroje, len ich potrebuje lepšie a efektívnejšie využívať, a to napríklad aj zosúlaďovaním vnútorných a vonkajších politík.

V priamej odpovedi na to, čo sú priority Európskej únie, odpovedal, že ide o západný Balkán a naše najbližšie susedstvo, v čom s J. Borrellom súhlasím. V našom okolí potrebujeme demokraciu a stabilitu. Popri týchto témach sa venoval aj hrozbe dezinformácii a som rád, že ich označil za de facto ďalší vojenský nástroj. S dezinformáciami vieme účinne bojovať len vtedy, ak si túto agendu vážne osvoja viacerí členovia novej Európskej komisie.

Viac..  Európske krajiny pokračujú s uvoľňovaním opatrení

Vítam dnešné záverečné Borrellove slová, že v EÚ potrebujeme posilniť geopolitické uvažovanie o zahraničnej politike, ktorá vychádza zo spoločného chápania európskej civilizácie vo svete. Práve v tejto súvislosti mi však chýbal Borrellov jednoznačný postoj voči Rusku. Je síce dobré, že v diskusii s europoslancami nespochybnil existenciu sankčného režimu EÚ, no práve vo vzťahoch s Moskvou sa musíme dnes oprieť o spoločné európske hodnoty, akými sú fungujúci právny štát a demokracia.  Ak teda Josep Borrell získa dôveru europoslancov, jeho prácu podpredsedu Európskej komisie budem pozorne sledovať, zvlášť Borrellove konkrétne kroky na západnom Balkáne a v našom východnom susedstve.

Komentár pripravil europoslanec Vladimír Bilčík

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

ekonomika

Bilióny eur putujú na záchranu EÚ. Štáty sa ale na finančnom balíku nevedia dohodnúť

EÚ/SLOVENSKO / Neuveriteľné dva bilióny eur majú natiecť do európskych ekonomík na záchranu po koronakríze. Takáto …