Europsky parlament, Brusel
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

PREHĽAD: Toto je program europalamentu, riešiť bude najmä vypočutia komisárov a brexit


Parlamentné výbory tento týždeň pokračujú vo vypočúvaní kandidátov na eurokomisárov. Poslanci sa chystajú znovu rokovať o brexite a hlasovať o dlhodobom rozpočte EÚ na roky 2021-2027.

V pondelok a utorok parlamentné výbory pokračujú vo vypočúvaní kandidátov na eurokomisárov. Sú medzi nimi traja navrhovaní výkonní podpredsedovia komisie aj Josep Borrell, ktorý bol navrhnutý na post šéfa európskej diplomacie. (Momentálne ho zastáva Federica Mogherini).

V stredu počas plenárneho zasadnutia budú poslanci rokovať o blížiacom sa summite lídrov krajín EÚ. Počas neho by mali hlavy štátov a vlád hovoriť o brexite, klimatickej kríze a dlhodobom rozpočte EÚ. Deň na to budú poslanci hlasovať o svojom stanovisku k tomuto rozpočtu, ktorý by mal pokrývať obdobie na roky 2021 až 2027.

Hlasovať sa bude aj o uznesení o zahraničnom zasahovaní do volieb v EÚ i jej členských štátoch. Za hlavných šíriteľov dezinformácií v EÚ parlament tento rok označil Rusko spoločne s Čínou, Iránom a Severnou Kóreou.

Viac..  Ivan Štefanec o otvorení zmlúv EÚ: Je dôležité zrýchliť rozhodovanie najmä v obrannej a zahraničnej politike

Výbory pre zahraničné veci a rozvoj budú v utorok hlasovať o tom, ktorí traja z tohtoročných nominantov na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia postúpia do finále.

V pondelok a utorok sa predseda parlamentu David Sassoli stretne s Emmanuelom Macronom, Angelou Merkel a Borisom Johnsonom. Spoločne budú diskutovať o dlhodobom rozpočte EÚ, brexite a iných otázkach.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Spojené kráľovstvo chce prepísať obchodnú dohodu, EÚ to označuje za nezákonné

Británia zintenzívňuje spor s Európskou úniou (EÚ), keďže začína presadzovať svoj plán na prepísanie častí …