obnovitelne zdroje nergie
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

EÚ potrebuje zvýšiť investície do energetickej účinnosti a obnoviteľnej energie


Prechod na ekologickejšie hospodárstvo si vyžaduje masívne investície. Keďže verejné financie tu nebudú stačiť, EÚ chce pritiahnuť financovanie zo súkromného sektora.

Investície EÚ

Ak chce EÚ do roku 2030 znížiť emisie CO2 o 40 percent, potrebuje zvýšiť investície do energetickej účinnosti a obnoviteľnej energie o 180 miliárd eur ročne. Na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 bude potrebné ešte viac peňazí.

Viaceré investície do klimatických a environmentálnych projektov sa financujú z rozpočtu EÚ. Približne 20 percent z rozpočtu EÚ na rok 2019, ktorý predstavuje 165,8 miliardy eur (záväzky), je určených na opatrenia proti zmenám klímy. Európsky parlament chce, aby tento podiel predstavoval 30 percent.

Ako chce EÚ pritiahnuť súkromné investície do ekologických riešení?

Verejné financie na tieto obrovské investície nebudú stačiť a preto sa tu EÚ snaží pritiahnuť finančné injekcie zo súkromného sektora. Prostredníctvom Európskeho fondu pre strategické investície a pôžičiek z Európskej investičnej banky (EIB) už boli mobilizované miliardy eur. Podiel financií určených na klimatické projekty by mal v budúcnosti len narastať.

Viac..  Európska komisia chce do roku 2030 dosiahnuť pokles používania pesticídov o 50 %

Postupne narastá aj úloha EIB pri financovaní projektov v oblasti klímy. Budúca predsedníčka Európskej komisie vo svojom júlovom prejave v Európskom parlamente avizovala, že chce rolu EIB ešte viac posilniť a vytvoriť v rámci nej novú európsku klimatickú banku. O ekologizácii Európskej investičnej banky sa bude rokovať počas plenárneho zasadnutia v stredu 9. októbra.

Európsky parlament a Rada ministrov sa tiež venujú udržateľnému financovaniu. Momentálne pracujú na zostavovaní nových pravidiel, ktoré budú investorom, podnikom a politikom slúžiť na lepšie orientáciu v tom, ktoré ekonomické aktivity a investície možno považovať za „zelené“.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

emisie

Program Fit for 55: Parlament chce ambicióznejší systém obchodovania s emisiami

Systém obchodovania s emisiami by sa mal podľa poslancov zreformovať a rozšíriť tak, aby stimuloval …