Stefanec
Europoslanec a člen predsedníctva KDH Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union.-EP.

Ivan Štefanec: Výhovorky neobstoja, ak by si vláda plnila povinnosti, vyrovnaný rozpočet už mohol byť

Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (EPP) sú vyjadrenia vlády o tom, že za deficit môže nižší očakávaný hospodársky rast, len výhovorkami. Podstatná časť nárastu deficitu je totiž vo výdavkoch. Ak by bol dodržiavaný Zákon o rozpočtovej zodpovednosti, vyrovnané hospodárenie sme mohli mať.

“Zákon o rozpočtovej zodpovednosti predpokladá zavedenie výdavkových stropov pre jednotlivé rezorty, čo vláda doteraz nezrealizovala. Ak by sme ich mali, ministri by nemohli bezhlavo míňať a aj plánovanie rozpočtu by bolo jednoduchšie. Namiesto toho vláda opäť rozhadzuje peniaze občanov cez nezmyselné rezervy a nespravodlivé takzvané sociálne balíčky, ktoré sa míňajú účinkom. Ak chcel premiér Pellegrini ukázať, že mu ide o rozumné hospodárenie štátu, mal dostatok času, aby presadil príslušné opatrenia. Žiaľ, zrejme nemá dostatok vplyvu ani vo vlastnej strane, ani vo vláde. Inak by nemohol jeden z jeho koaličných partnerov verejne znevažovať ústavný zákon, ktorej súčasťou je aj mechanizmus dlhovej brzdy a sľubovať ďalšie enormné zadĺženie. Ak by takáto politika pokračovala aj po februárových voľbách, Slovensko by sa rútilo do obrovských ekonomických problémov.” 

Viac..  Ivan Štefanec: V EÚ sme pripravili novú bezpečnostnú stratégiu, ktorá je kľúčová pre obranu nášho priestoru

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Zjednodušíme výrobcom záťaž a lepšie ochránime spotrebiteľov

Výbor Európskeho parlamentu pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa schválil jednoznačnou väčšinou návrh europoslanca a …