Bilcik
Europoslanec Vladimír Bilčík. Foto: Archív VB.

Vladimír Bilčík: Pracujme na európskej, nie tureckej zóne stability

Invázia Turecka do severovýchodnej Sýrie ohrozuje stabilitu celého regiónu. Dodáva silu tým, ktorí chcú obnoviť Islamský štát. Kurdské sily v Sýrii boli doteraz zdrojom stability v regióne a garantovali kontrolu nad teroristami. Turecká ofenzíva môže viesť k opätovnej mobilizácii bojovníkov za Islamský štát. Rastie nová hrozba sektárskeho násilia i oveľa širšieho konfliktu na Blízkom východe.

Pri riešení tureckej invázie musíme dbať o územnú celistvosť a suverenitu Sýrie. Je v životnom záujme Slovenska, aby sa precedens z anexie Krymu neopakoval v prípade tureckej prítomnosti v Sýrii. Preto je dôležité, aby ministri zahraničných vecí EÚ zaujali jasné spoločné stanovisko a poslali silný odkaz do Ankary aj formou zbrojného embarga EÚ a cielených sankcií voči Turecku.

Turecká invázia zároveň nastavuje Európe dôležité zrkadlo. Potrebujeme silnú transatlantickú väzbu, aby sme zvládli konflikty v susedstve EÚ. Nestačí však len volať po pomoci všetkých tých politických síl, ktorým ešte stále v USA záleží na bezpečnostnej a obrannej spolupráci s Európou.

Viac..  Komisia predstavila niekoľko nových opatrení na zintenzívnenie reakcie EÚ na šírenie koronavírusu

EÚ musí ukázať, že to myslí s vlastnou bezpečnosťou a obranou vážne. Posledných desať rokov sa zaoberá hlavne vlastnými problémami. Stratili sme silné postavenie a politickú iniciatívu vo vlastnom susedstve. Aj preto sme dnes hlavne divákmi vojny v Sýrii.

Hlavnou európskou aj slovenskou úlohou v zahraničnej politike je opäť zabojovať o európske hodnoty, vplyv a perspektívu v našom susedstve. Už o pár dní budú lídri únie rozhodovať o budúcnosti politiky rozšírenia na západnom Balkáne. Pošlime jasný signál naším susedom, že nám na nich záleží. Inak hrozí, že turecké či ruské silové riešenia sa stanú normou v oveľa širšom a bezprostrednejšom susedstve EÚ.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil europoslanec Vladimír Bilčík

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Európski vedci navrhli nový kontrolný materiál, ktorý má pomôcť predchádzať zlyhaniam pri testoch na koronavírusy

Vedci Európskej komisie zo Spoločného výskumného centra (JRC) navrhli nový kontrolný materiál, ktorý môžu laboratóriá …