lieky
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Štát zamedzí špekuláciám pri cenotvorbe liekov, zavedie nové pravidlá

BRATISLAVA – Štát zamedzí špekuláciám pri cenotvorbe liekov. Ceny liekov na Slovensku sa v súčasnosti určujú ako priemer troch najlacnejších spomedzi európskych krajín. Niektoré farmaceutické spoločnosti však chceli zachovať vyššiu cenu lieku, a preto dodávali jedinečné veľkosti balení liekov.

Nebolo teda možné k nim zistiť ceny v zahraničí a určiť priemer troch najlacnejších v Európskej únii. Novela zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, ktorú v stredu schválil parlament, túto možnosť pre farmaceutické firmy odstráni.

“Ak naši pacienti spotrebovávajú také veľkosti balení liekov, aké nie sú inde, cena týchto balení bude prepočítaná úmerne z cien iných balení toho istého lieku,” uviedla k novele zákona ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Ako dodala, chcú tak dosiahnuť úsporu vo výdavkoch za lieky. Bude to však spôsobom, ktorý neprináša zásadnejší zásah do terajšieho princípu cenotvorby.

Viac..  Slovensko hlási takmer stovku nových prípadov. Stúpol aj počet hospitalizovaných

Legislatíva umožňuje výrobcom mať zaradený liek na Slovensku s odlišnou veľkosťou balenia ako v iných krajinách EÚ. Cena balení odlišnej veľkosti sa navzájom neporovnáva, a preto výrobca môže profitovať z neúmernej ceny na Slovensku. Novela zákona tým, že znemožní výrobcom obchádzať porovnávanie cien so zahraničím, má priniesť odhadovanú ročnú úsporu minimálne 3 milióny eur.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

lieky, pacient

COVID-19: EÚ musí zintenzívniť úsilie o zaistenie dostupnosti liekov

Európsky parlament vo štvrtok vyzval na posilnenie sebestačnosti EÚ v oblasti liekov a zdravotníckeho vybavenia …