Verhofstadt
Guy Verhofstadt, vyjednávač EP pre brexit. PHOTO: © European Union-EP.

Ak odíde Spojené kráľovstvo z EÚ bez dohody, vráti sa do Írska násilie, varuje Guy Verhofstadt

Spojené kráľovstvo nemôže odísť z EÚ bez dohody, inak sa do Írska vráti násilie, varuje Guy Verhofstadt, vyjednávač Európskeho parlamentu pre brexit.

Dohoda, ktorú počas posledných týždňov vyrokovala EÚ s vládou Spojeného kráľovstva, môže vstúpiť do platnosti len vtedy, ak ju odsúhlasí Európsky parlament.

Verhofstadt potvrdil, že dohoda vyjednaná s Johnsonovi vládou rešpektuje princípy a hodnoty EÚ. „Zachováva vnútorný trh, predchádza vytvoreniu hranice na írskom ostrove, pretože kontroly by mali vykonávať mimo ostrova. V severnom Írsku by mala aj naďalej platiť väčšina pravidiel EÚ,“ vysvetľuje. Toto je veľmi dôležité, pretože parlament nechce mať na ostrove hranicu. „Hneď ako by sa na ostrove obnovila hranica, tak sa tam vráti násilie, ktorého svedkami sme boli v minulosti,“ varoval.

Dohodu o brexite najprv musí odobriť britský parlament, až potom bude o nej hlasovať Európsky parlament. „Potrebujeme súhlas britského parlamentu. Potom bude dohoda posunutá európskym poslancom. Europarlament ju dôkladne preskúma a nakoniec jej dá svoj súhlas,“ vysvetlil postup Verhofstadt.

Pre parlament je veľmi dôležité, aby boli zachované práva niekoľkých miliónov európskych občanov, ktoré žijú v Spojenom kráľovstve. Spojené kráľovstvo im však podľa neho nepomáha dostatočne s vybavovaním papierov potrebných na to, aby tam mohli ostať. „Veľa ľudí nevie o týchto procedúrach a preto o nič ani nepožiadajú a následne môžu byť vyhostení,“ hovorí.

Viac..  V. Bilčík: Europoslanci sa obvinených politikov Smeru nezastávajú, očakávajú riadne vyšetrovanie

Viacerí diskutujúci do komentárov písali, že EÚ by nemala pristupovať na odkladanie brexitu. Verhofstadt na to reagoval slovami, že najhorším scenárom by bol brexit bez dohody. „Bola by to katastrofa, nielen pre Britániu, ale aj pre naše firmy a našich občanov. Dúfam, že sa to nebude predlžovať, to by veci veľmi zjednodušilo. Ak britský parlament dá svoj súhlas počas nasledujúcich dní alebo týždňov, tak budeme môcť spraviť našu prácu a všetko sa stihne do 31. októbra,“ vysvetlil

Zároveň vysvetlil, že ak Spojené kráľovstvo odmietne najnovšiu dohodu, EÚ bude môcť odložiť brexit len za špecifických podmienok. „Predĺženie bude možné len vtedy, ak nám to pomôže dostať sa z krízy. Na britskej strane sa musia rozhodnúť, napríklad že chcú voľby alebo referendum. Odklad bez dôvodu nebudeme akceptovať. Musia sa rozhodnúť, čo chcú,“ povedal.

 

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

Slovenská republika si dnes, 9. mája 2022, pripomína spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi členskými štátmi …