Europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Európsky parlament ostro odsúdil inváziu Turecka do Sýrie

Európsky parlament ostro odsúdil jednostrannú vojenskú intervenciu Turecka v severovýchodnej Sýrii a vyzval Ankaru na okamžité stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo sýrskeho územia.

Vojenský zásah Turecka v severovýchodnej Sýrii predstavuje vážne porušenie medzinárodného práva a ohrozuje stabilitu a bezpečnosť celého regiónu. Vyplýva to z nelegislatívneho uznesenia, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament.

Bezpečnostná zóna OSN

Turecká invázia si od svojho začiatku vyžiadala obrovský počet civilných a vojenských obetí a podľa OSN prinútila minimálne tristotisíc ľudí opustiť svoje domovy, pripomína uznesenie. Parlament v tejto súvislosti vyzval na zriadenie bezpečnostnej zóny v severnej Sýrii, ktorá by bola pod správou OSN.

Poslanci dôrazne odmietli plány Ankary na vytvorenie takzvanej bezpečnej zóny pri hraniciach Turecka so Sýriou. Vyjadrili tiež znepokojenie nad dohodou medzi USA a Tureckom o dočasnom prímerí, ktorej ustanovenia môžu podľa zákonodarcov legitimizovať tureckú okupáciu severovýchodnej Sýrie.

Riziko oživenia Islamského štátu

Parlament vyjadril solidaritu s kurdským ľudom a ocenil Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), najmä ženy v ich radoch, za rozhodujúci prínos v boji proti takzvanému Islamskému štátu (ISIS). Poslancov však zároveň mimoriadne znepokojujú správy o stovkách pôvodne väznených členoch ISIS, ktorým sa počas tureckej ofenzívy v severnej Sýrii podarilo utiecť zo zajateckých táborov. Takéto úteky podľa zákonodarcov zvyšujú riziko obnovenia aktivít tejto teroristickej skupiny.

Viac..  Peter Pollák: Som hrdý na každého, kto je dobrým vzorom. Celému Bruselu to ukázali aj deti z košického Luníka IX. VIDEO

Kritika tureckého prezidenta za vydieranie EÚ

Poslanci považujú za neprijateľné, že turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan využíva utečencov na vydieranie Európskej únie. Parlament preto vyzval Radu (ministrov) EÚ na zavedenie cielených sankcií vrátane zákazu udeľovania úniových víz tureckým predstaviteľom zodpovedným za porušovanie ľudských práv. Poslanci tiež navrhujú zvážiť prijatie cielených hospodárskych opatrení, pozastavenie obchodných preferenčných podmienok týkajúcich sa poľnohospodárskych produktov a ako poslednú možnosť aj pozastavenie colnej únie medzi EÚ a Tureckom.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

plynovod

Európska únia stále nemá jasno, ako platiť za ruský plyn

Európa stále nemá jasno v otázke, ako platiť za ruský plyn. Niekoľko európskych kupcov plynu …