Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union.-EP.

Ivan Štefanec: Sacharovova cena pre Tohtiho je vyjadrením nesúhlasu s činskou politikou

Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) je udelenie tohtoročnej Ceny Andreja Sacharova väznenému ujgurskému aktivistovi Ilhamovi Tohtimu aj vyjadrením nesúhlasu s politikou Číny voči menšinám a politickým oponentom.

“Ilham Tohti bol odsúdený na doživotie za to, že obhajoval práva Ujgurov, historickej etnickej menšiny v Číne. Viac ako milión z nich je väznených, je potláčaná ich kultúra, jazyk a nemajú zodpovedajúce slovo pri spravovaní svojich vecí. Čínske orgány sa voči nim neštítia používať ani brutálne masové násilie. Postup Číny proti Ujgurom je odrazom prístupu Pekingu k všetkým politickým odporcom, ako sme svedkami aj v Hongkongu, či pri nátlaku na Taiwan. Európsky parlament bude vždy podporovať boj za slobodu, demokraciu a ľudské práva kdekoľvek na svete. Keďže je Tohti vo väzení, vyzvali sme zároveň Čínu, aby ho prepustila a mohol si prísť Sacharovovu cenu prevziať osobne.”

Viac..  Ivan Štefanec: Za Európsky parlament sme rokovali s predstaviteľmi OSN v New Yorku

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Sviatlana Cichanovská v europarlamente: Európa musí aktívnejšie čeliť autokracii

Vedúca predstaviteľka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská v stredu počas svojho prejavu na pôde Európskeho parlamentu …