orbiter
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európska sonda SolO je pripravená na misiu k Slnku

BRATISLAVA – Európska vesmírna sonda, ktorej cieľom je zaznamenať doteraz najbližšie zábery Slnka, je pripravená na svoju misiu. Solar Orbiter, alebo SoIO, má v pláne dostať sa na obežnú dráhu planéty Merkúr okolo Slnka a odtiaľ zamerať svoje teleskopy na povrch našej najbližšej hviezdy. Ďalšie zariadenia budú snímať konštantné prúdenie častíc a ich magnetické polia. Informuje o tom britská BBC.

Vedci dúfajú, že takéto detailné pozorovanie im pomôže lepšie porozumieť slnečnej aktivite. Tá sa mení v 11-ročných cykloch a má priamy vplyv na našu Zem. Slnečné erupcie môžu poškodiť satelity, zraniť astronautov, narušiť rádiokomunikáciu alebo dokonca znefunkčniť energetické siete.

“To, čo robíme, nie je iba pre získavanie nových poznatkov, ale taktiež pre možnosť preventívnych opatrení, napríklad, nastavenia satelitov do bezpečného režimu pred blížiacou sa slnečnou búrkou alebo upovedomenie astronautov, aby v tom čase neopúšťali vesmírnu stanicu,” uviedol Daniel Müller, vedec z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) pracujúci na SoIO.

Viac..  Akt o digitálnych službách: EK víta politickú dohodu o pravidlách pre bezpečné online prostredie

Sonda absolvovala všetky potrebné testy a z Európy poputuje na Floridu, odkiaľ sa začiatkom februára za pomoci rakety Atlas vydá na svoju misiu. Jednou z hlavných výziev bolo vyvinúť technológie na jej ochranu, keďže sa priblíži k Slnku na 43 miliónov kilometrov, kde teploty dosahujú až 600 stupňov Celzia.

SoIO bude nasledovať americkú sondu Parker Solar Probe, ktorá je vo vesmíre od minulého roka. Vedci si od ich spolupráce sľubujú pozoruhodné zistenia.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

vesmir

Pridruženie sa k Európskej vesmírnej agentúre otvorí slovenským firmám jej dodávateľské reťazce

Zmluva o pridružení medzi Slovenskom a Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) by slovenským firmám nasledujúcich sedem …