Domov / CESTOVANIE / Leteckí dopravcovia sa na brexit dlhodobo pripravovali
letisko, lietadlo
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Leteckí dopravcovia sa na brexit dlhodobo pripravovali

BRATISLAVA – Leteckí dopravcovia sa na odchod Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie (brexit) pripravovali dlhodobo. Spoločnosti, najmä nízkonákladové, ktoré prevádzkujú lety medzi Veľkou Britániou a inými členskými krajinami EÚ, si podľa cestovnej kancelárie Pelikán už zabezpečili príslušné prevádzkové povolenia a licencie. Tieto lety tak budú môcť po brexite prevádzkovať bez obmedzenia. Dopadom brexitu môže byť aj nižší záujem o cestovanie v stave neistoty.

“Dohoda o brexite upravuje, že vzájomné prepravné práva medzi Veľkou Britániou a členskými štátmi únie zostávajú v platnosti minimálne do konca októbra 2020. Dovtedy teda tieto opatrenia leteckých spoločností nie sú potrebné, cestujúci totiž budú môcť naďalej využívať lety medzi úniou a V. Britániou v rovnakom režime ako v súčasnosti,” uviedol manažér Pelikána pre vzťahy s verejnosťou Jozef Rybár. Je však pravdepodobné, že po októbri 2020 budú prepravné práva leteckých spoločností registrovaných vo V. Británii vo vzťahu k letom do EÚ obmedzené a budú musieť byť upravené bilaterálnymi zmluvami medzi V. Britániou a jednotlivými štátmi. “Je tiež možné, že do októbra 2020 bude záujem aj o vyjednávanie spoločnej dohody medzi úniou a Spojeným kráľovstvom v oblasti leteckej dopravy. To ukážu až nasledujúce mesiace,” predpokladá Rybár.

Keďže dohoda medzi EÚ a V. Britániou o brexite bola upravená iba nedávno a stále nie je známe, akým spôsobom bude brexit uskutočnený, niektoré otvorené otázky ešte budú musieť byť zodpovedané. “Dopadom brexitu však môže byť aj nižší záujem o cestovanie v stave neistoty. Či to bude mať za následok rušenie jednotlivých liniek, ktoré sa samozrejme môžu dotýkať aj liniek medzi Slovenskom a V. Britániou, ukáže rovnako až čas,” poznamenal Rybár. Okrem ekonomického poklesu môže mať brexit vplyv aj na znížený záujem o cestovanie v rámci Veľkej Británie a EÚ najmä z dôvodu neistoty. Letecký trh medzi V. Britániou a EÚ je jeden z najväčších s približne 160 miliónmi cestujúcich ročne, z toho dve tretiny je podiel cestujúcich z V. Británie do EÚ, takže dôležitý bude najmä záujem Britov.

Viac..  Rakúsko je proti európskym investíciám do jadrovej energie

Otázne je podľa manažéra Pelikána to, ako sa budú uplatňovať niektoré pravidlá, napríklad z hľadiska ochrany cestujúcich. Na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady z 11. februára 2004 by sa totiž v prípade meškania alebo zrušenia letov spoločností z V. Británie nemuseli môcť cestujúci domáhať identických práv ako v súčasnosti v rámci spoločného priestoru únie. “Ak však V. Británia zostane súčasťou dohody ECAA o spoločnej leteckej doprave s EÚ, tieto práva by zostali cestujúcim zachované v rovnakej miere,” podotkol Rybár. Uvedené nariadenie sa týka spoločných pravidiel systému náhrad a pomoci cestujúcim pri odmietnutí nástupu do lietadla v prípade zrušenia alebo veľkého meškania letov.

V. Británia v príprave na odchod z EÚ prijala niekoľko tisíc jej dokumentov a nariadení do svojho právneho poriadku, vrátane spomínaného nariadenia. Cestujúci by tak minimálne v krátkodobom horizonte nemali o svoje práva prísť. “Samozrejme, V. Británia môže kedykoľvek zmeniť alebo zrušiť nariadenia a zákony v rámci svojho právneho poriadku, čo ukážu až nasledujúce mesiace. Očakáva sa však, že Londýn bude po brexite v nejakej forme modifikovať nariadenie z roku 2004 ako súčasť svojho právneho poriadku. Následne bude známe, či sa dotkne aj súčasných práv cestujúcich,” priblížil Rybár.

Záujem Slovákov o cestovanie do V. Británie tento rok medziročne vzrástol zhruba o päť percent. “Do Veľkej Británie sme zo Slovenska za tento rok zatiaľ predali necelých deväťtisíc leteniek a približne dve stovky kompletných dovolenkových či poznávacích zájazdov. Väčšinu z tohto objemu tvorí Londýn – takmer 75 percent všetkých zakúpených leteniek a zájazdov,” dodal Rybár. Počet predaných leteniek z Veľkej Británie na Slovensko cez Pelikán dosiahol zatiaľ zhruba 750, z toho tri štvrtiny boli jednosmerné.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Biodiverzita sa za posledné roky alarmujúco znižuje a môžu za to predovšetkým ľudia

Mnohým rastlinným a živočíšnym druhom čoraz viac hrozí vyhynutie. Môžu za to predovšetkým ľudia. Prečítajte …