Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Vladimír Bilčík: Potrebujeme ľuďom vrátiť dôveru v spravodlivosť
Bilcik
Europoslanec Vladimír Bilčík. Foto: Redakcia/red.

Vladimír Bilčík: Potrebujeme ľuďom vrátiť dôveru v spravodlivosť

BUDEM BOJOVAŤ O EURÓPSKU KVALITU SPRAVODLIVOSTI

Správy zo Slovenska po vypustení Gorily a prepisov mafiánskych rozhovorov cez Threema sledujem veľmi pozorne a nie som v tom sám. Koncom októbra zasadla v Európskom parlamente skupina poslancov zriadená na monitorovanie stavu právneho štátu a demokracie. Ako jediný člen skupiny zo Slovenska som vystúpil s požiadavkou na dôsledné sledovanie udalostí týkajúcich sa výkonu spravodlivosti u nás doma

Teším ma, že stav inštitúcií, ktoré majú na starosti spravodlivosť v členských štátoch nie je mnohým mojim kolegyniam a kolegom ľahostajný. Rozhodli sme sa v Štrasburgu, že pošleme list premiérom na Slovensku a na Malte, v ktorom žiadame o postoj k riešeniu akútnych otázokv súvislosti s výkonom spravodlivosti po vraždách novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruana Galizia. Ak sa situácia v našej justícii nepohnebudúci rok nás pravdepodobne čaká ďalšia cesta na Slovensko. 

Mojím cieľom je, aby mali naši občania v Európskom parlamente spojenca, ktorý bude tlačiť na zmeny a dôsledne sledovať pokrok, ku ktorému sme sa na Slovensku zaviazali. Ako aj na stretnutí našej monitorovacej skupiny povedal jeden expertov na korupciu – nástroje na výkon spravodlivosti by sme mali, ešte ich tak rozumne využívať.

Komentár pripravil europoslanec Vladimír Bilčík.

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU 

Viac..  Pellegrini: Slovensko by malo svoj podpis spod Istanbulského dohovoru stiahnuť

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

radioaktivita

Komisia si splnila povinnosti týkajúce sa jadrovej bezpečnosti, tvrdia audítori EÚ

Zodpovednosť za jadrovú bezpečnosť spravidla nesú členské štáty EÚ používajúce jadrovú energiu, no Európska komisia …