Domov / POĽNOHOSPODÁRSTVO / Európsky dvor audítorov preverí výnimočné opatrenia na trhu s mliekom
mlieko
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Európsky dvor audítorov preverí výnimočné opatrenia na trhu s mliekom

Európsky dvor audítorov preveruje výnimočné opatrenia, ktoré prijala EÚ s cieľom bojovať proti narušeniam trhu s mliečnymi výrobkami v období 2014 až 2017. Audítori posudzujú, či tieto opatrenia, ktoré stáli približne 740 mil. EUR z rozpočtu EÚ, boli riadne navrhnuté a primerane zmiernili účinky narušení. Audítori tiež skontrolujú, či sú Európska komisia a členské štáty teraz lepšie pripravené na narušenia trhu s mliečnymi výrobkami v budúcnosti.

Produkcia mlieka je svojou hodnotou (58 mld. EUR v roku 2018) najväčším poľnohospodárskym odvetvím v EÚ a v súčasnosti predstavuje približne 14 % poľnohospodárskej produkcie. V snahe zabrániť znižovaniu cien mlieka a mliečnych výrobkov na neudržateľnú úroveň sú zavedené opatrenia, tzv. záchranná sieť, na dočasné odstránenie niektorých prebytkov z trhu. Zahŕňajú verejné a súkromné nákupy a skladovanie masla a sušeného odstredeného mlieka.

V rokoch 2014 – 2015 klesli výrobné ceny mlieka v EÚ o približne 10 centov za liter na zhruba 30 centov. Komisia sa domnievala, že mliekarenské odvetvie čelí narušeniam trhu z dôvodu celosvetovej nerovnováhy medzi ponukou a dopytom, v ktorej zohráva úlohu i ruský zákaz dovozu poľnohospodárskych výrobkov a potravín s pôvodom v EÚ. V dôsledku toho prijala výnimočné opatrenia s cieľom doplniť záchrannú sieť. Tieto opatrenia mali poskytnúť dočasnú výnimočnú pomoc pre chovateľov hospodárskych zvierat a výrobcov mlieka, ktorých najviac ovplyvnili narušenia. Členské štáty mohli financovanie EÚ navýšiť zo svojich štátnych rozpočtov.

Viac..  EÚ a Čína uzavreli prelomovú dohodu, ktorá bude chrániť stovky zemepisných označení

„Výrobcovia mlieka zaznamenali výrazný pokles príjmov,“ uviedol Nikolaos Milionis, člen EDA, ktorý viedol tento audit. „Budeme analyzovať, či sa rozpočet EÚ vynakladal správne s cieľom pomôcť im prekonať krízu a či je Komisia pripravená na narušenia trhu v budúcnosti.”

Audítori uverejnili podkladový dokument k auditu reakcie EÚ na narušenia trhu s mliekom v období 2014 – 2017. Podkladové dokumenty k auditom poskytujú informácie o aktuálnej audítorskej úlohe. Slúžia ako zdroj informácií pre tých, ktorí sa zaujímajú o danú politiku alebo programy, ktoré sú predmetom auditu.

Audítori budú analyzovať politiku Komisie a údaje členských štátov, ako aj zber informácií od poľnohospodárov, odborných organizácií a zástupcov mliekarenského odvetvia. Audit vykonajú aj vo Francúzsku, v Taliansku, Írsku a vo Fínsku a preskúmajú, ako sa opatrenia zaviedli v praxi.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Pád Berlínskeho múru bol začiatkom zjednotenia Európy

Európsky parlament si dnes na svojom plenárnom zasadnutí v Bruseli pripomenul tridsiate výročie pádu Berlínskeho …