Frontex
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Agentúra EÚ na ochranu vonkajších hraníc robí nábor. Podmienkou sú skúsenosti z bezpečnostných alebo záchranných zložiek


BRATISLAVA – Záujemcovia, ktorí sa chcú podieľať na ochrane hraníc Európskej únie, boju proti pašovaniu migrantov alebo pátracích a záchranných činnostiach, sa môžu hlásiť do Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex. Na sociálnej sieti o tom informoval Policajný zbor SR. Ako sa ďalej uvádza na stránke agentúry, záujem majú o ľudí so skúsenosťami z ozbrojených zložiek, napríklad policajtov, vojakov alebo colníkov. Takisto hľadajú záujemcov so skúsenosťami zo záchranných zložiek alebo z oblasti krízového manažmentu.

Hlásiť sa podľa Frontexu môžu aktívni ako aj bývalí príslušníci bezpečnostných a záchranných zložiek, podmienkou je však znalosť angličtiny. Žiadosti môžu záujemcovia posielať do 16. decembra, pričom v prvej fáze náboru by agentúra chcela naverbovať viac ako 700 príslušníkov.

Podľa agentúry budú príslušníci trénovaní na plnenie úloh na zemi, vo vzduchu aj na mori. „Príslušníci budú nasadzovaní predovšetkým na vonkajších hraniciach Európskej únie/Schengenu. Nasadení však môžu byť aj mimo Európskej únie, v krajinách, ktoré majú s úniou podpísané dohody,“ uvádza Frontex s tým, že vybraní kandidáti by mali v priebehu roku 2020 prejsť výcvikom a s nasadením sa počíta od januára 2021.

Viac..  Európska únia sa v nových sankciách zamerala na ruských dôstojníkov

Frontex, Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž, bola založená v roku 2004 s cieľom pomáhať členským štátom EÚ a krajinám pridruženým k schengenskému priestoru pri ochrane vonkajších hraníc priestoru voľného pohybu EÚ. Frontex ako agentúra EÚ je financovaná z rozpočtu EÚ, ako aj z príspevkov krajín pridružených k schengenskému priestoru.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

EÚ prostredníctvom Európskej rady pre inovácie podporí ukrajinské startupy 20 miliónmi EUR

Európska komisia odštartovala ambicióznu akciu v hodnote 20 miliónov EUR na podporu ukrajinského inovačného spoločenstva. …