Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union.-EP.

Ivan Štefanec: Výskum nepotvrdil, že sa k nám cielene dostávajú potraviny a výrobky horšej kvality

Zástupcovia Výskumného centra Európskej komisie (JRC) včera na pôde Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa Európskeho parlamentu prezentovali výsledky rozsiahleho výskumu o kvalite a zložení potravín predávaných v rôznych členských krajinách Európskej únie. Na zasadnutí bol prítomný aj vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH).

“Výskum bol zameraný na zloženie potravín a výrobkov predávaných v rôznych členských štátoch pod rovnakou značkou. Z výsledkov jasne vyplýva, že problém rozdielnej kvality je vecou celej Európskej únie, nielen niektorých regiónov. Skúmaných bolo 1380 rôznych vzoriek z 19 štátov EÚ. Z nich sa ukázalo len v 9% že výrobok prezentovaný ako totožný mal v rôznych krajinách rôzne zloženie. V 22% boli produkty s rozdielnym zložením prezentované tak, že si ich mohol spotrebiteľ pomýliť. Výskum nepreukázal, že by sa tento problém obmedzoval na konkrétny región, ale vyskytoval sa rovnomerne na celom území EÚ. JRC je špičkové výskumné centrum svetového významu a jeho vedci postupovali pri analýze maximálne objektívne. Tento rok sme prijali legislatívu, ktorá takéto podvodné konanie zakazuje a finančne postihuje. Verím, že podobných prípadov bude v budúcnosti čoraz menej. Túto tému však budem aj naďalej pozorne sledovať.” 

Viac..  Prieskum: rastúce ceny energií viedli väčšinu Európanov k zmene návykov

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Rozdiel v odmeňovaní žien a mužov v EÚ: nové pravidlá pre transparentné odmeňovanie

Podľa nových právnych predpisov budú musieť spoločnosti v EÚ zverejňovať informácie, ktoré zamestnancom uľahčia porovnanie …

Consent choices