domace nasilie, znasilnenie
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Španielsko: Súd vyhlásil, že súlož s dievčaťom v bezvedomí nie je znásilnenie

BARCELONA / Súd oslobodil piatich mužov obvinených zo skupinového znásilnenia mladého, len 14-ročného dievčaťa. Rozhodnutie vyvolalo vlnu protestov, keďže súd vyhlásil, že tým, že dievča “bolo v bezvedomí”, muži nemuseli použiť násilie či zastrašovanie a teda nešlo o znásilnenie.

Súčasný španielsky zákon totiž hovorí, že pri znásilnení (sexuálnom útoku) ide o použitie násilia či vyhrážania, k čomu v tomto prípade nedošlo, keďže obeť bola v bezvedomí. Súd ich napokon uznal vinnými za sexuálne zneužitie a vymeral im tresty vo výške 10 až 12 rokov. Pri sexuálnom útoku by im hrozilo 15 až 20 rokov.

V Španielsku sa podľa portálu BBC práve prehodnocuje prístup k tomu, či sa má za znásilnenie považovať sexuálny styk bez súhlasu. Viaceré európske krajiny zmenili svoju legislatívu práve v tomto duchu a zadefinovali znásilnenie ako sex bez vysloveného súhlasu. Švédsko tak urobilo vlani a Dánsko práve zavádza zmenu do platnosti.

Barcelonský verdikt vznikol napriek tomu, že nedávno v podobnom prípade španielsky najvyšší súd zmenil rozsudok zo sexuálneho zneužívania na sexuálny útok.

Voči “nehoráznemu rozsudku” sa na sociálnej sieti Twitter ozval aj starosta Barcelony Ada Colau: “Nie som sudca a neviem, koľko rokov väzenia majú dostať, čo však viem je, že toto nie je zneužívanie, ale znásilnenie!

Viac..  Princ William vyzval Britov, aby sa rovnako ako kráľovná dali zaočkovať proti koronavírusu

Prípad je známy ako “Manada de Manresa” – vlčia svorka Manresa – pre podobu s ďalším hromadným sexuálnym útokom na dievča v meste Pamplona v roku 2016, kde boli útočníci opísaní ako “vlčia svorka”.

Piati muži – dvaja Španieli, dvaja Kubánci a jeden Argentínčan – počas zábavy zvanej botellón, na ktorej sa pije alkohol, v opustenej výrobnej hale v meste Manresa na severovýchode Katalánska sexuálne zaútočili na dievča, ktoré bolo pod vplyvom alkoholu a drog.

Dievča si z celej udalosti takmer nič nepamätalo, vravelo ale, že jeden z mužov jej ukazoval zbraň. Všetci obvinení popierali svoju vinu, i keď DNA jedného z nich bolo nájdené na spodnej bielizni dievčaťa.

Vlani španielsky premiér vytvoril komisiu, ktorá má vyhodnotiť zákony týkajúce sa znásilnenia.

Viac informácií sa dozviete  na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

sud, pravo, justicia

V. BRITÁNIA: Sudkyňa zamietla vydanie Juliana Assangea do USA

Austrálčan čelí v USA 18 obvineniam zo špionáže a zneužitia počítačov pre zverejnenie tajných amerických …