Domov / EKONOMIKA / EÚ sa sporí s Kolumbiou pre clá na mrazené hranolčeky
hranolceky
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

EÚ sa sporí s Kolumbiou pre clá na mrazené hranolčeky

EÚ v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) začala spor pre neoprávnené antidumpingové opatrenia, ktoré Kolumbia uložila na mrazené hranolčeky z Belgicka, Nemecka a Holandska.

Komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová v tejto súvislosti uviedla: „Hoci sme na Kolumbiu mnohokrát apelovali, aby tieto neopodstatnené opatrenia zrušila, nedostali sme uspokojivú odpoveď. Preto sme sa rozhodli urobiť ďalší krok a predložiť túto vec v rámci WTO. EÚ bude naďalej využívať multilaterálny obchodný systém, aby presadila pravidlá, ktoré druhé strany porušujú, najmä ak sú tým ohrozené pracovné miesta v EÚ a jej priemysel. Dúfame, že sa nám podarí túto vec čo najskôr vyriešiť, pokiaľ možno už v priebehu nadchádzajúcich konzultácií na pôde WTO, ktoré sú prvou fázou sporového konania.“

Antidumpingové clá, ktoré Kolumbia pred rokom uložila, sú v rozpore s právom WTO, a to tak z vecného hľadiska, ako aj z hľadiska postupu, ktorý sa uplatnil pri ich zavádzaní. V priebehu dvoch rokov sa na európsky dovoz uplatnia clá v rozmedzí od približne 3 % do 8 %. Tieto neoprávnené clá obmedzujú prístup na kolumbijský trh, pričom sa nepriaznivo dotýkajú takmer 85 % nášho vývozu mrazených hranolčekov na tento trh v celkovej hodnote viac ako 19 miliónov eur ročne.

Viac..  Volkswagen sa chystá investovať 60 miliárd do elektromobility. Otázne je, či sa to dotkne aj Slovenska

Prvým krokom urovnávania sporu vo WTO sú 60-dňové konzultácie. EÚ a Kolumbia budú mať počas nich možnosť dospieť k vzájomne prijateľnému riešeniu. Ak konzultácie s Kolumbiou, o ktoré sme dnes požiadali, nevyústia do uspokojivého riešenia, EÚ môže požiadať WTO, aby zriadila porotu, ktorá o predložených otázkach rozhodne.

EÚ pravidelne intervenuje, keď naši obchodní partneri zneužívajú opatrenia na ochranu obchodu, a bude aj naďalej podnikať všetky potrebné kroky, aby chránila záujmy európskeho priemyslu v súlade s pravidlami WTO.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

rokovanie

Rada EÚ podporuje aktualizáciu právneho rámca pre zdaňovanie energie

Rada prijala závery o rámci EÚ pre zdaňovanie energie. Závery sú priamou reakciou na výzvu …