Oleg Sencov
Oleg Sencov. PHOTO: © European Union-EP.

Laureát Sacharovovej ceny 2018 Oleg Sencov vystúpi v pléne Európskeho parlamentu

Oleg Sencov, ktorý bol za svoj odpor voči ruskej anexii Krymu donedávna uväznený, si príde v utorok prevziať Sacharovovu cenu, ktorú mu parlament udelil minulý rok.

Oleg Sencov sa stal laureátom Sacharovovej ceny na jeseň minulého roku, no keďže bol v tom čase uväznený na Sibíri, cenu za neho prevzala jeho sesternica. V septembri tohto roku Rusko odovzdalo Ukrajine 35 politických väzňov a vojakov za výmenu za 35 ruských zajatcov. Vďaka tomu môže Sencov prísť do Štrasburgu osobne. Cena mu bude slávnostne odovzdaná v utorok 26. novembra napoludnie, jeho prejav môžete sledovať v priamom prenose alebo zázname.

Rusko musí prepustiť svojich politických väzňov

Sencov strávil za mrežami päť rokov. V roku 2015 ho ruský súd odsúdil až na 25 rokov za údajne pripravovanie teroristických útokov a obchodovanie so zbraňami. Viaceré medzinárodné organizácie označili súdne pojednávanie s ním za nespravodlivé.

Zatkli ho v roku 2014 krátko potom, ako spoločne s ďalšími tisícami Ukrajincov protestoval na kyjevskom Námestí nezávislosti proti tomu, aby si Rusko prisvojilo Krym. Po zatknutí sa ho mučením snažili prinútiť k falošnému priznaniu a sľubovali mu zníženie trestu na sedem alebo osem rokov, ak sa prizná, že plánoval podpaľačské útoky a útoky na pamätníky.

Viac..  EP, EK a CEB spúšťajú pilotný projekt na podporu dostupného bývania pre Rómov na Slovensku

Dnes, keď je už na slobode, vyzýva Sencov k oslobodeniu ostatných politických väzňov v Rusku. „Nechcem sa pozerať do minulosti, ale len do prítomnosti a budúcnosti. A v tejto chvíli predstavujú problém naši väzni, ktorí sú ešte stále za mrežami,“ hovorí. K prepustenie politických väzňov v Rusku a na Kryme opakovane vyzýval aj Európsky parlament.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Rekapitulácia prvého polroka 2021 v EP: Covid-19, Konferencia o budúcnosti Európy a klimatický predpis

Počas prvého polroka 2021 Európsky parlament prijal opatrenia na zmiernenie dopadov koronakrízy a spustil Konferenciu …