Benova
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union-EP.

Monika Beňová: Sloboda musí byť spojená s ľudskosťou a zodpovednosťou za rozhodovanie

Začiatok tohto týždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu bude venovaný aj významu boja za slobodu a demokraciu v strednej a východnej Európe v súvislosti s 30. výročím Nežnej revolúcie.

Koniec komunistického režimu znamenal nepochybne pozitívny zlom. Jeho pád vo vtedajšom Československu, ako aj v ostatných krajinách bývalého východného bloku prispel k historickému zjednoteniu Európy,“ pripomenula europoslankyňa Monika Beňová.

Hlavným výdobytkom Nežnej revolúcie je sloboda. Sloboda určiť si vlastné smerovanie a meniť veci podľa svojho uváženia a schopností. Sloboda musí byť zároveň spojená s ľudskosťou a zodpovednosťou za uvážlivé rozhodovanie sa,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu.

Demokratické zmeny so sebou priniesli viacero možností týkajúcich sa štúdia, cestovania či práce v zahraničí, slobodného vyjadrovania sa a prístupu k informáciám, aktívneho ovplyvňovania politických rozhodnutí, ako aj vyššiu životnú úroveň a mnoho iného. „Nie každý však realizované zmeny vníma pozitívne. Dôvodom sú často aj prehnané očakávania, z ktorých mnohé preto objektívne nebolo možné naplniť. Nepochybne však je naďalej mnoho čo zlepšovať najmä v oblastiach akými sú spravodlivosť, kvalita zdravotnej starostlivosti, bezpečnosť či úroveň sociálnych istôt,“ uzavrela Monika Beňová.

Viac..  Europoslanci chcú zabitie Chovanca dotiahnuť do europarlamentu. Podľa Korčoka ešte nevieme, či bude do vyšetrovacieho tímu zapojený aj slovenský expert

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Reakcie slovenských europoslancov na Správu o stave Únie

Predsedníčka Európskej komisie, Ursula von der Leyen predniesla v stredu dopoludnia na pôde Európskeho parlamentu …