europsky parlament
PHOTO: © European Union-EP.

Eugen Jurzyca: Z novej Európskej komisie nie som nadšený

Po vypočutiach všetkých kandidátov na eurokomisárov dnes Európsky parlament v hlasovaní odsúhlasil novú Európsku komisiu, ktorá bude môcť začať fungovať už 1. decembra.

Za novú komisiu hlasovalo 461 poslancov, 157 bolo proti a 89 sa zdržalo hlasovania.

„Sme pripravení, no čo je najdôležitejšie: Európa je pripravená. Môj odkaz je jednoduchý: pustime sa do práce,” vyhlásila Ursula von der Leyen počas svojho raňajšieho prejavu, ktorý predchádzal hlasovaniu.

Budúcnosť vidí optimisticky. „Ak budeme pracovať poriadne, tak Európa bude v roku 2050 prvým uhlíkovo neutrálnym kontinentom na svete, top hráčom v digitálnom sektore, bude mať hospodárstvo, ktoré dokáže nájsť rovnováhu medzi trhom a sociálnou stránkou. […] Táto úloha nebude ľahká, no spoločne to môžeme dokázať,“ povedala poslancom.

Europoslanec Eugen Jurzyca: Z novej Európskej komisie nie som nadšený

Podľa slovenského europoslanca sa nové zloženie Komisie ešte viac oproti minulosti posunulo od jasných a konkrétnych riešení, ktoré by boli zrozumiteľné pre ľudí a odborníkov k množstvu slov, ktoré síce pekne znejú, ale nie je celkom jasné, čo chce Komisia na ich základe urobiť. “Dá sa z toho čítať, že ustúpi v prísnosti sledovania výšky dlhov a to rozhodne odmietam,” povedal Jurzyca pre EuropskeNoviny.sk

Viac..  Eugen Jurzyca: V sankciách je dôležité vytrvať až kým nebude z Ruska slušná krajina. VIDEO

Stredajšie plenárne hlasovanie je bodkou za celým dlhým procesom, počas ktorého poslanci detailne preverovali navrhovaný tím komisárov. Parlament je tu zodpovedný za to, aby komisia ako výkonný orgán moci v EÚ mala demokratickú legitimitu a konala v prospech občanov.

V júli poslanci zvolili Ursulu von der Leyen za novú predsedníčku komisie. Od konca septembra od polovice novembra parlamentné výbory vypočúvali jednotlivých nominantov, za základe ktorých zhodnotili, či sú schopní ujať sa rezortov, ktoré im von der Leyen pridelila.

21. novembra lídri politických skupín spoločne s predsedom Davidom Sassolim oficiálne potvrdili, že proces preverovania kandidátov bol skompletizovaný a parlament je pripravený na konečné hlasovanie o novej komisii ako celku.

Nová Európska komisia začne oficiálne fungovať od prvého decembra.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: Ak sa staré spotrebiče opravujú príliš dlho, ničia životné prostredie viac než by sa vyrobili nové

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …