Sencov
Oleg Sencov. PHOTO: © European Union-EP.

Režisér Sencov varuje Európu pred dôverovaním Putinovi


BRUSEL – Rok po tom, čo ukrajinský režisér Oleh Sencov získal Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, si ju v utorok konečne aj prevzal. Zároveň varoval Európu pred dôverovaním Rusku. Sencov strávil päť rokov v ruskom väzení pre obvinenia z terorizmu. Prepustili ho v septembri v rámci výmeny väzňov. Sencov je hlasným odporcom ruskej anexie Krymu, kde sa narodil. Na protest proti väzneniu Ukrajincov v Rusku držal vo väzení 144-dňovú hladovku.

V utorok Sencov europoslancom povedal, aby si dávali pozor na ponuky prezidenta Vladimira Putina, keďže mierové rokovania sa blížia. Apeloval na nich, aby pri tom nezabudli na Ukrajincov zabitých a väznených Ruskom.

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia udeľuje Európsky parlament každoročne od roku 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významnou mierou prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu. V minulosti cenu pomenovanú po sovietskom fyzikovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi získali aj juhoafrický prezident Nelson Mandela, exšéf OSN Kofi Annan a v roku 1989 aj Slovák Alexander Dubček.

Viac..  Peter Pollák a jeho výzva v Európskom parlamente: Najchudobnejšie regióny sú najzraniteľnejšie. VIDEO

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

pollak vyrocie

Peter Pollák: Ako sme si v Európskom parlamente pripomenuli 70. výročie jeho založenia. VIDEO

Na slávnosti v rokovacej sále v Štrasburgu si poslanci pripomenuli vytvorenie Spoločného zhromaždenia Európskeho spoločenstva …