Sencov
Oleg Sencov. PHOTO: © European Union-EP.

Režisér Sencov varuje Európu pred dôverovaním Putinovi

BRUSEL – Rok po tom, čo ukrajinský režisér Oleh Sencov získal Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, si ju v utorok konečne aj prevzal. Zároveň varoval Európu pred dôverovaním Rusku. Sencov strávil päť rokov v ruskom väzení pre obvinenia z terorizmu. Prepustili ho v septembri v rámci výmeny väzňov. Sencov je hlasným odporcom ruskej anexie Krymu, kde sa narodil. Na protest proti väzneniu Ukrajincov v Rusku držal vo väzení 144-dňovú hladovku.

V utorok Sencov europoslancom povedal, aby si dávali pozor na ponuky prezidenta Vladimira Putina, keďže mierové rokovania sa blížia. Apeloval na nich, aby pri tom nezabudli na Ukrajincov zabitých a väznených Ruskom.

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia udeľuje Európsky parlament každoročne od roku 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významnou mierou prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu. V minulosti cenu pomenovanú po sovietskom fyzikovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi získali aj juhoafrický prezident Nelson Mandela, exšéf OSN Kofi Annan a v roku 1989 aj Slovák Alexander Dubček.

Viac..  Peter Pollák: Najsilnejšia európska politická frakcia Európskeho parlamentu dnes prijala kľúčový pozičný dokument, týkajúci sa európskeho procesu inklúzie Rómov

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

caputova a europoslanci

Slovensko získa z EÚ viac ako 20 miliárd eur. Vláda by podľa prezidentky Čaputovej nemala vyčkávať s reformami

BRATISLAVA – Prezidentka Zuzana Čaputová upozornila na to, že Slovensko patrí medzi krajiny s najnižšou …