Domov / EKO/ENVIRO / Martin Hojsík: Nebudeme dávať peniaze a nebudeme robiť zákony smerom, ktoré budú poškodzovať klímu
Hojsík
Europoslanec Martin Hojsík. PHOTO: © European Union-EP.

Martin Hojsík: Nebudeme dávať peniaze a nebudeme robiť zákony smerom, ktoré budú poškodzovať klímu

ŠTRASBURG / Klimatickú pohotovosť, ktorú vyhlásil Európsky parlament, zasiahne všetky členské štáty Európskej únie. Máme sa stať prvým kontinentom na svete, ktorý dosiahne uhlíkovú neutralitu.


Europoslanci ale hovoria o tom, že v súčasnosti má ísť iba o symbolické gesto, aby jednoducho všetky členské krajiny pristupovali k životnému prostrediu zodpovednejšie Pôvodne malo ísť o takzvanú klimatickú núdzu.

To sa však niektorým krajinám zdalo príliš silné gesto a tak tu máme klimatickú pohotovosť. V zásade ide o tri ciele. Všetky budúce návrhy Európskej komisie by mali byť koncipované tak, aby sa obmedzilo globálne otepľovania pod úrovňou jeden a pol stupňa.

Jedným z prekladateľov bol aj slovenský europoslanec Martin Hojsík: “Nebudeme dávať peniaze a nebudeme robiť zákony smerom, ktoré budú poškodzovať klímu, ale naopak.” 

“Akurát ešte bude treba doladiť nejaké detaily, aby naozaj adekvátna váha išla na prísnu ochranu lesov a nesnažili sme sa to skryť pod nejaký udržateľný manažment,” dodal europoslanec Michal Wiezik.

Viac..  Nová Európska komisia Ursuly von der Leyen. Aká bude?

Parlament tak po dlhých rokoch otvoril aj tému emisií v letectve a námornej doprave. Práve obrovské námorné lode patria medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia.

“Táto komisia naozaj prinesie spoločné európske odpovede, pretože musia byť spoločné pokiaľ chceme čeliť klimatickým zmenám a ich dôsledkom,” dodal europoslanec Vladimír Bilčík.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Mimoriadne plenárne zasadnutie v Bruseli. Europoslanci budú rokovať o pláne na dosiahnutie uhlíkovej neutrality

Parlament bude v stredu od 14.00 hod. počas mimoriadneho plenárneho zasadnutia v Bruseli diskutovať o …