Domov / POLITIKA / Pellegrini k Istanbulskému dohovoru: Budeme rešpektovať rozhodnutie NR SR a musíme požiadať prezidentku, aby konala rovnako
Pellegrini
Slovenský premiér Peter Pellegrini. PHOTO: © European Union- EP.

Pellegrini k Istanbulskému dohovoru: Budeme rešpektovať rozhodnutie NR SR a musíme požiadať prezidentku, aby konala rovnako

BRATISLAVA / Premiér Pellegrini sa vyjadril na tému investičného zlata, o ktorého transporte rozprával počas štvrtkovej tlačovej besedy Robert Fico. Nevynechal ani tému Istanbulského dohovoru, ktorý by ale mal byť ratifikovaný prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Peter Pellegrini reagoval na slová Roberta Fica počas tlačovky o slovenskom zlate v hodnote 1,3 miliardy eur, ktoré chce prepraviť na Slovensko. “Je pravda, že mnohé krajiny už v minulosti pristúpili k takémuto kroku a rozhodli sa o inom uskladnení svojho investičného zlata. Ja na tom nevidím nič zlé. Samozrejme je to v rukách Národnej banky Slovenska, pretože zlato neskladuje ani vláda a ani parlament. Je legitímne, ak sa parlament obráti na guvernéra NBS. Pán guvernér je teraz v zahraničí, očakávam, že sa po svojom návrate k tomu vyjadrí a samozrejme, že ak sa NR SR uznesie na takomto niečom, tak podnikne určité kroky. Nemyslím, že by išlo o niečo výnimočné a naozaj môžem potvrdiť, že viaceré krajiny v okolí sa rozhodli to zlato začať skladovať v iných štátoch, bankách alebo za iných podmienok,” uviedol premiér.

Viac..  Rekonštrukciu prehliadkovej trasy v Harmaneckej jaskyni zaplatil Brusel

Pellegriny sa vyjadril aj k prejednávanej problematike Istanbulského dohovoru, ktorý slovenskí politici opäť odmietli. “Vláda ani predtým nemienila nejakým spôsobom nerešpektovať parlament, ktorý už raz k Istanbulskému dohovoru uznesenie prijal. Pán minister spravodlivosti mi oznámil, že teraz musí konať pani prezidentka, keďže je to dohovor, ktorý ratifikuje hlava štátu. Preto my budeme rešpektovať rozhodnutie NR SR a jediné, čo môžme urobiť je požiadať aj pani prezidentku, aby v zmysle tohto uznesenia konala, keďže to už nie je len v rukách vlády. Ale chcem uistiť, že vláda nepôjde proti rozhodnutiu parlamentu a svoje rozhodnutie od ostatného hlasovania nezmenila,” objasnil premiér.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Mimoriadne plenárne zasadnutie v Bruseli. Europoslanci budú rokovať o pláne na dosiahnutie uhlíkovej neutrality

Parlament bude v stredu od 14.00 hod. počas mimoriadneho plenárneho zasadnutia v Bruseli diskutovať o …