Miko
Zdroj: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Rekonštrukciu prehliadkovej trasy v Harmaneckej jaskyni zaplatil Brusel

Cesta k jaskyni je pomerne náročná, treba vystúpať približne 260 výškových metrov. Cesta “hore” je zároveň aj náučným chodníkom, na ktorom sa môžeme dozvedieť informácie o okolitom prírodnom prostredí. Harmanecká jaskyňa sa nachádza v nadmorskej výške 860 metrov, na severnom svahu vrchu Kotolnica. Má takmer tri kilometre dĺžky a prvý krát bola sprístupnená pre ľudí v roku 1950. Patrí k najznámejším na Slovensku, ale rovnako aj k najvýznamnejším lokalitám s výskytom netopierov na Slovensku, keďže doposiaľ sa v nej zistilo jedenásť druhov. Jej vybavenie však bolo veľmi zastaralé a bolo potrebné vymeniť schodištia a zábradlia, nahradiť ich nerezovými a bezúdržbovými. Súčasťou areálu je aj nádherná výhliadka s pohľadom na starohorské vrchy a na Veľkú Fatru. Nie je veľmi jednoduché dostať sa až na vrchol, najmä s malými deťmi.

Cesta na vrchol trvá približne 30 minút. Prehliadková trasa samotnej jaskyne je mimoriadne zaujímavá. Pre verejnosť je sprístupnená dĺžka okolo jedného kilometra. V roku 1986 vyhlásili jaskyňu za chránený prírodný výtvor a v súčasnosti má štatút národnej prírodnej pamiatky. Teplota vo vnútri sa pohybuje okolo 6,5 stupňa. Jaskyňu navštevujú ľudia prakticky z celej Európy, ale výnimkou nie sú ani turisti z Kanady, USA, z Austrálie, Číny a dokonca z Indie. Ročne ju navštívi 16 – 20 tisíc ľudí. Rekonštrukcia podporená z eurofondov prebiehala počas zimného obdobia, kedy je pre verejnosť zatvorená. Týkala sa prehliadkového chodníka, kde sa vymieňalo zábradlie, ale aj kompletná elektroinštalácia so svietidlami. Na to prispela Európska únia čiastkou takmer 350 000 eur.

Viac..  Vicepremiérka Remišová o eurofondoch v roku 2020: Boj o každé euro prináša výsledky

 

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Kaštieľ v Modre zrekonštruovali za milióny EUR, pomohli eurofondy

Modra je známa vinárskou tradíciou, alebo modranskou majolikou. Kultúrno-kreatívne centrum, ktoré má vzniknúť v priestoroch …