LUX
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

V Bratislave sa budú premietať víťazné filmy Ceny LUX


Slovenskí diváci si už tento piatok a  sobotu budú môcť v Bratislave pozrieť víťazný film ceny LUX “Boh existuje, jej meno je Petrunija” a taktiež ďalšie dva filmy, ktoré sa dostali až do finále.

Snímka „Boh existuje, jej meno je Petrunija‟ režisérky Teony Mitevskej sa stala víťazom trinásteho ročníka filmovej ceny LUX. Cenu získala túto stredu v Štrasburgu.

Film „Boh existuje, jej meno je Petrunija‟ (God Exists, Her Name Is Petrunya) bol natočený v koprodukcii Severného Macedónska, Belgicka, Slovinska, Chorvátska a Francúzska. Snímka prostredníctvom príbehu o mladej nezamestnanej žene, ktorej sa počas pravoslávnych osláv sviatku Troch kráľov podarí zmocniť svätého kríža a vyhrať tak preteky tradične vyhradené pre mužov, zobrazuje boj žien za rovnoprávne postavenie v konzervatívnej spoločnosti.

Ďalšími tohtoročnými finalistami boli filmy Odložený prípad: Hammarskjöld (Cold Case Hammarskjöld) režiséra Madsa Brüggera (koprodukcia Dánska, Nórska, Švédska a Belgicka) a Kráľovstvo (The Realm) režiséra Rodriga Sorogoyena (koprodukcia Španielska a Francúzska).

Všetky tri filmy si slovenskí diváci budú môcť pozrieť už tento týždeň od 29.-30. novembra v bratislavskom kine CINEMAX BORY MALL. Vstup na premietanie je zdarma.  Harmonogram premietaní nájdete TU.

Viac..  V Bruseli a v celej EÚ sa koná historicky prvý festival Nového európskeho Bauhausu

Filmovú cenu LUX udeľuje Európsky parlament od roku 2007 snímkam natočeným v európskej koprodukcii, ktorých snahou je podnietiť celoeurópsku diskusiu o aktuálnych politických a spoločenských otázkach. Ocenenie by malo podporiť európsku kinematografiu a prispieť k rozšíreniu povedomia o európskej produkcii.

Európsky parlament financuje otitulkovanie filmov, ktoré sa dostali do finále, do všetkých 24 oficiálnych jazykoch EÚ, ako aj výrobu digitálnej kópie (DCP) pre každý členský štát Únie. Víťazná snímka bude navyše prispôsobená pre osoby so zrakovým a sluchovým postihnutím a získa podporu pre medzinárodnú propagáciu.

O víťazovi filmovej ceny LUX rozhodujú poslanci EP. Podrobnejšie informácie o výbere filmov a tohtoročnej filmovej cene LUX nájdete aj na samostatnej webovej stránke či v najnovších článkoch na webe EP.

 

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

Slovenská republika si dnes, 9. mája 2022, pripomína spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi členskými štátmi …