Vybor EP
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä ochranu biodiverzity a ombudsmana EÚ

Poslanci budú tento týždeň hlasovať o plánoch a ochranu včiel a biodiverzity a vypočúvať kandidátov na pozíciu európskeho verejného ochrancu práv.

Predseda parlamentu David Sassoli zúčastní na klimatickej konferencii OSN COP25. Minulý týždeň počas plenárneho zasadania poslanci vyhlásili klimatickú pohotovosť a vyzvali k väčšiemu úsiliu na dosiahnutie uhlíkovej neutrality v EÚ do roku 2050.

Pri príležitosti konferencie COP 15 o biodiverzite, ktorá sa bude konať budúci rok v Číne, budú členovia výboru pre životné prostredie hlasovať o uznesení, kde žiadajú záväzné globálne ciele a európsku stratégiu na ochranu biodiverzity.

Ten istý výbor bude v utorok hlasovať aj o rezolúcii k plánom Európskej komisie na ochranu opeľovačov. Včely a ostatný opeľujúci hmyz a a iné drobné živočíchy sú nesmierne dôležité pre naše ekosystémy aj hospodárstvo. EÚ chce zvyšovať povedomie o ich nenahraditeľnosti a zaviesť konkrétne opatrenia proti ich úbytku.

Výbor pre petície bude v utorok verejne vypočúvať piatich kandidátov na pozíciu európskeho ombudsmana. O tento post sa uchádzajú: Giuseppe Fortunato (IT), Julia Laffranque (ET), Nils Muižnieks (LV), Cecilia Wikström (SV) a súčasná EÚ ombudsmanka Emily O’Reilly (IE).

Viac..  Martin Klus: Konferencia o budúcnosti Európy nie je len iniciatívou Bruselu či rezortu diplomacie. Je to celospoločenská diskusia a v jej centre musia byť občania

Nová predsedníčka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde sa stretne s členmi výboru pre hospodárske a menové veci. Ide o jej prvé vystúpenie v Európskom parlamente na jej novej pozícii. S poslancami diskutuje o politike ECB, rozhodovacom procese a stanovovaní úrokovej miery.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …