stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union.-EP.

Ivan Štefanec: Európska únia musí byť garantom vlády práva

Európsky parlament tento týždeň vyslal monitorovaciu misiu na Maltu, ktorá má sledovať pokračovanie vyšetrovania maltskej novinárky  Daphne Caruana Galiziovej. Ide o podobnú misiu, ktorá na Slovensku sledovala vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a podvody s agrodotáciami, ktorým sa Ján Kuciak vo svojej novinárskej práci venoval. Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca, ktorý misie na Slovensku spoluinicioval, je dôležité, aby Európska únia strážila vládu práva a spravodlivosť pri nakladaní s európskymi peniazmi. 

“Ján Kuciak, Martina Kušnírová aj  Daphne Caruana Galiziová sa stali obeťami toho, že stále nemáme vypracované účinné mechanizmy na kontrolu tokov financií z Európskej únie smerom k členským štátom. Potom sa stáva, že sa ich zmocňujú rôzni podvodníci a mafiáni a novinári, ktorí na to upozorňujú sú prenasledovaní, zastrašovaní a dokonca zabíjaní. Ako sme svedkami aj na Slovensku, vyšetrovanie takýchto káuz často sprevádzajú nejasnosti a ďalšie podozrenia. Povinnosťou europoslancov je ochraňovať finančné záujmy Európskej únie, ale aj dohliadať na to, aby vládla spravodlivosť. Toto je hlavným zmyslom monitorovacích misií. Verím, že aj tá, ktorá aktuálne prebieha, pravdivo popíše udalosti, ktoré sa na Malte odohrávajú. Finančné záujmy Európskej únie musia byť lepšie chránené a občania musia mať istotu, že sa vždy dovolajú spravodlivosti.” 

Viac..  Vďaka röntgenu českí policajti odhalili v tureckom kamióne takmer 50 migrantov. Väčšina z nich by mala pochádzať zo Sýrie

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Pre EÚ sú otázky právneho štátu a kontrola eurofondov prioritou, zdôrazňujú Valášek a Štefanec

V stredu 25. novembra sa konal online brífing s eurposlancom Ivanom Štefancom a predsedom výboru …