Europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä klímu a budúcnosť Európy


Počas mimoriadnej plenárnej schôdze budú poslanci rokovať o pláne na dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Tento týždeň bude v parlamente odhalený „chodník slávy“ s nositeľmi Sacharovovej ceny.

V stredu 11. decembra sa bude konať mimoriadna plenárna schôdza o Európskom ekologickom dohovore. Ide o plány na to, aby sa Európa stala prvým uhlíkovo neutrálnym kontinentom na svete. Dohovor prídu do pléna predstaviť predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a prvý podpredseda Frans Timmermans. Po ich príhovore budú mať slovo poslanci.Výbor pre ústavné veci (AFCO) v pondelok sfinalizuje svoje usmernenia pre politických lídrov parlamentu ohľadne budúcoročnej Konferencie o budúcnosti Európy. Túto konferenciu organizuje parlament spoločne s Európskou komisiou a Radou EÚ. Pre občanov predstavuje príležitosť, aby sa vyjadrili k tomu, ako si predstavujú budúcnosť Európy a prispeli tak k jej reforme.

Parlament si tento týždeň uctí nositeľov Sacharovovej ceny za slobodu myslenia. V utorok bude odhalený Sacharovov chodník slávy. Pozostáva z kameňov, ktoré sú venované jednotlivým laureátom, ktoré budú umiestnené medzi budovami Európskeho parlamentu v Bruseli. Parlament toto ocenenie udeľuje už od roku 1988. Dostávajú ho buď jednotlivci alebo organizácie z celého sveta, ktoré bojujú za dodržiavanie ľudských práv. Tento rok si ju prevezme ujgurský ekonóm Ilham Tohti.

Viac..  Správa o stave EÚ: Reakcie slovenských poslancov na prejav Ursuly von der Leyen

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europarlament v druhej polovici roku: Energia, minimálna mzda, jednotná nabíjačka

Europoslanci chystajú na jeseň prijatie nových právnych predpisov na zlepšenie života Európanov, okrem iného v …