Wiezik
Europoslanec Michal Wiezik. PHOTO: © European Union-EP.

Michal Wiezik: Prechod na udržateľnosť musí byť spravodlivý a prospešný pre všetkých

Žiaľ prejav predsedníčky EK, bol skôr lyrický ako vecný, no vyzdvihol by som niektoré momenty, ktoré považujem za dôležité.

Green Deal je návrhom, ako dosiahnuť klimaticky neutrálnu Európu, ako nastaviť našu ekonomiku a spôsob života tak, aby boli kompatibilné s našou planétou. Bude trvať viac než jednu generáciu, kým tieto ciele dosiahneme. Ak sa to podarí, bude to jeden z najdôležitejších úspechov našej civilizácie. Opatrnosť je ale nevyhnutná.

Prechod na udržateľnosť musí byť spravodlivý a prospešný pre všetkých. Je navrhnutých 50 opatrení. Treba povedať, že oblasti biodiverzity, poľnohospodárstva, lesníctva, a všeobecne ekosystémov, sú riešené v menšom detaile v porovnaní s oblasťami energetiky, dopravy a priemyslu. Dúfam, že je to len dôsledok krátkeho času, nakoľko bez koherentného a efektívneho prístupu ku všetkým kľúčovým oblastiam, ambiciózne ciele Green Deal nebudú naplnené.

Nepomôže, ak budeme prechádzať na obnoviteľné zdroje energie, ak tie budú viazané na neudržateľnej exploatácii lesov a biomasy, a na intenzívnej produkcii technických plodín, ktorých pestovanie spôsobuje ničenie pôdy, znečisťovanie vody a likvidáciu života. Potrebujeme uhlíkovo nenáročné technológie a plne fungujúcu a na život bohatú prírodu.

Viac..  Nákladné autá registrované v Európskej únii nemôžu vstúpiť do Bieloruska

Rovnakou výzvou bude, aby naše princípy boli akceptované aj našimi obchodnými partnermi a svetovými ekonomikami. Som mierny optimista, vidím že zatiaľ je Green Deal najadresnejšou a najvýraznejšou akciou EÚ zameranú na zvládnutie problémov našej spoločnosti a našej planéty.

Je kritické, aby navrhnuté opatrenia boli záväzné a ich napĺňanie bolo cielene kontrolované a dodržiavané. Nemôžme si dovoliť politický greenwashing, ide o život!

Komentár pripravil europoslanec Michal Wiezik.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

wiezik

Europoslanec Wiezik zverejnil video z mestskej divočiny: Pozrite sa ako dokáže fungovať spolu s mestom

“Mať aj v meste miesto, kam sa dá nielen počas teplejších dní uniknúť a kochať …