Johnson
Boris Johnson. PHOTO: © European Union.

Britskí voliči dali väčšinu hlasov Borisovi Johnsonovi

LONDÝN / Boris Johnson sa vracia na Downing Street po tom, ako konzervatívci získali výraznú väčšinu a porazili stranu práce aj v jej tradičných baštách. Takúto prehru labouristi nepamätajú od roku 1938. Johnson vyhlásil, že má silný mandát na to, aby “dokončil Brexit” a dostal Spojené kráľovstvo z Európskej únie do konca budúceho mesiaca. Líder strany práce Jeremy Corbyn vyhlásil, že stranu už do budúcich volieb nepovedie.

Konzervatívci na čele s Borisom Johnsonom získali najvýraznejšiu väčšinu od víťazstva Margaret Thatcher v roku 1987. Labouristi naposledy zažili takúto prehru v roku 1935.

Boris Johnson vyhlásil: Zdá sa, že táto národná konzervatívna vláda dostala mocný nový mandát na uskutočnenie Brexitu. Predovšetkým sa chcem poďakovať ľuďom v tejto krajine za to, že prišli voliť v decembrových voľbách, ktoré sme nechceli vyhlásiť, ktoré sa však stali historickými a dali nám, tejto novej vláde šancu rešpektovať demokraticky prejavenú vôľu britského ľudu zmeniť túto krajinu k lepšiemu a uvoľniť jej plný potenciál.

Boris Johnson sa stal premiérom v júli, bez všeobecných volieb, potom ako si ho do čela zvolila konzervatívna strana na miesto Theresy May.

Viac..  Kollár vidí zatvorenie hraníc ako poslednú možnosť. Kľúčom k úspechu je spolupráca so susedmi, hovorí

Jeremy Corbyn povedal, že Labour predložila “manifest nádeje” avšak “Brexit natoľko spolarizoval diskusiu, že prehlušil väčšinu normálnej politickej debaty.”

V ďalších voľbách už stranu nepovedie. Chce zotrvať, kým v strane dospejú k analýze výsledkov volieb. Mnohí straníci by ale boli radi, keby odišiel ihneď.

Situácia v Škótsku je úplne odlišná. Škótska národná strana ubrala voličov všetkým oponentom. A tak kým ústavný problém Brexitu majú konzervatívci takpovediac v hrsti, čaká ich ďalšia závažná záležitosť – snaha Škótska o osamostatnenie. Škótska premiérka Nicola Sturgeon vyhlásila, že krajina vyslala “veľmi jasný odkaz“, že si neželá konzervatívnu vládu Borisa Johnsona a že premiér nemá mandát na to, aby vyňal Škótsko z Európskej únie. Dodala, že je to zároveň “silná podpora” pre vlastnú voľbu Škótska ohľadne svojej budúcnosti v budúcom referende o samostatnosti.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Johnson nemôže svojvoľne meniť medzinárodné dohody

Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH) odmieta snahy britského …