Hojsik
Europoslanec Martin Hojsík. PHOTO: © European Union-EP.

Martin Hojsík: Dohoda členských štátov na uhlíkovej neutralite do roku 2050 je krokom správnym smerom

Dohoda členských štátov na uhlíkovej neutralite do roku 2050 je krokom správnym smerom. Do júna 2020 ešte bude potrebné definitívne presvedčiť Poľsko. Je to dôležitý dlhodobý cieľ pre zabezpečenie príspevku EÚ k udržaniu nárastu globálneho otepľovania čo najbližšie k 1,5 °C podľa Parížskej dohody.

Dôležitejšie však v súčasnosti je primerane zvýšiť ciele pre zníženie emisií skleníkových plynov do r. 2030 v EÚ a prijať potrebné opatrenia. Cieľ zníženia emisií ktorý by si EÚ mala stanoviť do r. 2030 by mal byť na úrovni najmenej 55% oproti r. 1990, s otvorením analýz a diskusie o cieli 65% zníženia, vzhľadom na emisné scenáre Medzivládneho panelu o zmene klímy, historickú a morálnu zodpovednosť EÚ za zmenu klímy a väčšiu kapacitu konať oproti väčšine iných krajín.

Nejde o žiadnu prehnanú ambicióznosť, ale rešpektovanie záverov vedcov a zohľadnenie už nabehnutej trajektórie znižovania emisií skleníkových plynov. Pripomeňme si, že 50% zníženie emisií skleníkových plynov do r. 2030 EÚ splní podľa štúdie think-tanku Sandbag už len samotnou implementáciou existujúcich politík EÚ a už ohlásených (do marca 2019) odstavovaní uhlia členskými štátmi. Len do roku 2018 znížila EÚ emisie skleníkových plynov oproti r. 1990 o 23%. Žiaľ, na Slovensku po stagnácii množstva emisií skleníkových plynov v rokoch 2014 – 2016 (40,7 mil. t, 41,3 mil. t a 41 mil. t) dokonca v posledných dvoch rokoch narástli. V r. 2017 na Slovensku vzrástli emisie CO2 o 3,7 % a v r. 2018 o ďalších 2,4%.

Viac..  M. Wiezik podáva sťažnosť na EK pre nekonanie v prípade ekologickej katastrofy na rieke Slaná

Zároveň musí EÚ konať dostatočne rýchlo. Európska komisia má v úmysle predložiť návrh nového vyššieho emisného cieľa až do leta 2020, čo ponechá členským štátom EÚ veľmi málo času pre rokovania a jeho podporu. Návrh takéhoto cieľa je potrebné predložiť čo najskôr. Akékoľvek oneskorenie bude stáť EÚ jej pozíciu medzinárodného lídra klimatickej diplomacie, pretože hrozí že ako skupina štátov nestihne EÚ prezentovať vzájomne odsúhlasený cieľ pred stretnutí EÚ – Čína v septembri v Číne. Dohoda krajín EÚ na vyššom emisnom cieli bude kľúčová pre vstup do rokovania s Čínou ak má viesť k pokroku v medzinárodných záväzkoch znižovania emisií skleníkových plynov pred konferenciou OSN o klíme COP 26 v novembri budúceho roku v Glasgowe.

Komentár pripravil europoslanec Martin Hojsík

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

hojsik

Martin Hojsík: O ženy a utekajúce deti sa musíme starať už na hraniciach, aby sa ich nezmocnili obchodníci s bielym mäsom

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …