lietadlo
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Komisia aktualizovala zoznam EÚ pre leteckú bezpečnosť

Európska komisia aktualizovala zoznam EÚ pre leteckú bezpečnosť, zoznam leteckých spoločností, ktoré nespĺňajú medzinárodné bezpečnostné normy, a preto podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy alebo prevádzkovým obmedzeniam v rámci Európskej únie. Cieľom zoznamu EÚ pre leteckú bezpečnosť je zabezpečiť Európanom a všetkým ostatným cestujúcim najvyššiu úroveň bezpečnosti letectva v Európskej únii.

Gabonu prináša pozitívnu správu. Všetky letecké spoločnosti, ktoré získali osvedčenie v Gabone, boli po zlepšení v oblasti bezpečnosti letectva v tejto krajine zo zoznamu vypustené. Pod sprísnenú kontrolu sa však z dôvodu poklesu dohľadu nad bezpečnosťou dostal arménsky Výbor pre civilné letectvo.

Komisárka pre dopravu Adina Văleanová uviedla: „Dnešné rozhodnutie ilustruje naše nepretržité úsilie o zabezpečenie najvyššej úrovne bezpečnosti. Nielen pre európskych cestujúcich, ale aj pre cestujúcich na celom svete, pretože bezpečnosť letectva nepozná hranice ani štátnu príslušnosť. S potešením Vám oznamujem, že Európska komisia dnes mohla vymazať zo zoznamu EÚ pre leteckú bezpečnosť všetkých gabonských leteckých dopravcov. Gabon bol na zozname už od roku 2008, takže je veľmi dobré, že môžeme oceniť úsilie, ktoré v Gabone vynaložili orgány pre bezpečnosť letectva.“

Zoznam EÚ pre leteckú bezpečnosť pomáha nielen udržiavať vysokú úroveň bezpečnosti v EÚ, ale pomáha aj dotknutým leteckým spoločnostiam a krajinám zlepšiť si úroveň bezpečnosti, aby tak mohli byť napokon vyradené zo zoznamu. Okrem toho sa zoznam EÚ pre leteckú bezpečnosť stal hlavným preventívnym nástrojom, pretože motivuje krajiny s bezpečnostnými problémami, aby ich začali riešiť skôr, než sa zákaz v rámci zoznamu EÚ pre bezpečnosť leteckej dopravy stane nevyhnutným.

V nadväznosti na aktualizáciu je vo vzdušnom priestore EÚ zakázaných celkovo 115 leteckých spoločností:

  • 109 leteckých spoločností, ktoré získali osvedčenie v 15 štátoch, z dôvodu nedostatočného dohľadu nad bezpečnosťou zo strany leteckých úradov týchto štátov,
  • šesť jednotlivých leteckých spoločností na základe bezpečnostných obáv, ktoré sa týkajú samotných leteckých spoločností: Avior Airlines (Venezuela), Iran Aseman Airlines (Irán), Iraqi Airways (Irak), Blue Wing Airlines (Surinam), Med-View Airlines (Nigéria) a Air Zimbabwe (Zimbabwe).
Viac..  Michel vyzval Putina na okamžitý humanitárny prístup do obliehaných miest na Ukrajine

Ďalšie tri letecké spoločnosti podliehajú prevádzkovým obmedzeniam a do EÚ môžu lietať len s určitými typmi lietadiel: Air Koryo (Kórejská ľudovodemokratická republika), Air Service Comores (Komory) a Iran Air (Irán).

Súvislosti

Aktualizácia zoznamu pre leteckú bezpečnosť vychádza z jednomyseľného stanoviska expertov členských štátov pre leteckú bezpečnosť, ktorí sa stretli 20. až 21. novembra 2019 pod záštitou Výboru EÚ pre leteckú bezpečnosť (ASC). Tomuto výboru predsedá Európska komisia s podporou Agentúry Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA). Aktualizáciu zároveň podporil aj výbor Európskeho parlamentu pre dopravu. Pri posúdení sa vychádza z medzinárodných bezpečnostných noriem, a to najmä noriem stanovených Medzinárodnou organizáciou civilného letectva (ICAO).

Komisia neustále hľadá spôsoby, ako zlepšiť bezpečnosť letectva, predovšetkým tým, že spolupracuje s leteckými úradmi na celom svete na zvyšovaní globálnych bezpečnostných noriem. V tejto súvislosti Komisia v priebehu roka 2020 zavedie prostredníctvom agentúry EASA dva projekty spolupráce s cieľom pomôcť Angole a Mozambiku, aby ďalej zlepšovali svoje systémy dohľadu nad bezpečnosťou.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

Slovenská republika si dnes, 9. mája 2022, pripomína spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi členskými štátmi …