Europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Europoslanci vyzvali maltského premiéra, aby okamžite rezignoval

Európsky parlament v stredu spochybnil dôveryhodnosť vyšetrovania vraždy Daphne Caruany Galizie a vyjadril znepokojenie nad slabým pokrokom pri vyšetrovaní súvisiacich trestných činov.

Parlament v nelegislatívnom uznesení, ktoré plénum schválilo pomerom hlasov 581 (za): 26 (proti): 83 (zdržalo sa hlasovania), zdôraznil, že riziko ohrozenia prebiehajúceho vyšetrovania bude pretrvávať dovtedy, kým Joseph Muscat neopustí úrad predsedu vlády Maltskej republiky.

Uznesenie si všíma, že osoby blízke maltskému premiérovi – vrátane bývalého ministra cestovného ruchu, vedúceho kancelárie predsedu vlády, ako aj ďalších členov kabinetu, čelia obvineniam z korupcie a prania špinavých peňazí. Poslanci tejto súvislosti vyjadrili znepokojenie nad tým, že vo vyšetrovaní niektorých z týchto prípadov nebol dosiahnutý pokrok, v iných nedošlo ani k zahájeniu vyšetrovania.

Ochrana demokracie, právneho štátu a základných práv

Vývoj na Malte viedol podľa poslancov v posledných rokoch k závažnému a trvalému ohrozeniu právneho štátu, demokracie a základných práv vrátane slobody médií, nezávislosti polície a súdnictva, slobody pokojného zhromažďovania a deľby moci.

Parlament privítal vyjadrenie podpredsedníčky Európskej komisie Věry Jourovej, že neschválenie reformy súdnictva zo strany Malty by mohlo viesť k spusteniu postupu podľa článku 7 Zmluvy o EÚ. Opätovne sa tiež zasadil za ustanovenie stáleho a nezávislého mechanizmu EÚ pre demokraciu, právny štát a základné práva, ktorý by posudzoval dodržiavanie hodnôt EÚ v členských štátoch.

Viac..  Europoslanci chcú zabitie Chovanca dotiahnuť do europarlamentu. Podľa Korčoka ešte nevieme, či bude do vyšetrovacieho tímu zapojený aj slovenský expert

Poslanci znovu vyzvali na ukončenie udeľovania maltského občianstva a povolení na pobyt investorom. Tento systém podľa nich v podstate predáva občianstvo EÚ, oslabuje vzájomnú dôveru a integritu schengenského priestoru a predstavuje vážne riziko pre boj proti praniu špinavých peňazí a cezhraničnej kriminalite.

Plénum tiež ocenilo kroky vedúce k vytvoreniu európskej ceny Daphne Caruany Galizie, ktorá by mala byť udeľovaná každoročne za výnimočnú investigatívnu žurnalistiku.

Súvislosti

Najnovšie zistenia v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Daphne Caruany Galizie viedli Európsky parlament k vyslaniu delegácie, ktorá navštívila Maltu v dňoch 3. – 4. decembra. Poslanci sa stretli s premiérom Josephom Muscatom a ministrom spravodlivosti Owenom Bonnicim, ale aj s predsedom parlamentu, generálnym prokurátorom a policajným komisárom. Diskutovali tiež so zástupcami mimovládnych organizácií, občianskej spoločnosti a novinármi, stretli sa aj s rodinou Daphne Caruany Galizie. Správa delegácie EP bude predmetom rozpravy na pôde Výboru pre občianske slobody (LIBE) začiatkom budúceho roka.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europoslanci chcú zabitie Chovanca dotiahnuť do europarlamentu. Podľa Korčoka ešte nevieme, či bude do vyšetrovacieho tímu zapojený aj slovenský expert

Podľa slov ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka ešte nevieme, či bude do …