graf
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Národná banka Slovenska znížila odhad rastu ekonomiky na nasledujúce roky

BRATISLAVA – Národná banka Slovenska (NBS) znižuje odhad rastu slovenskej ekonomiky v celom doteraz prognózovanom období do roku 2021. V najnovšej decembrovej predikcii totiž znížila prognózu rastu hrubého domáceho produktu (HDP) oproti poslednej septembrovej predikcii zhodne o 0,2 percentuálneho bodu pre roky 2019 až 2021. V tomto roku tak podľa aktuálnych odhadov centrálnej banky ekonomika Slovenska porastie o 2,3 %, v budúcom roku spomalí rast na 2,2 %. Následne začne postupne zrýchľovať na 2,5 % v roku 2021. V aktuálnej predikcii pridala NBS aj odhad rastu na rok 2022, ktorý by podľa nej mal dosiahnuť 2,6 %.

Výraznejšie zmeny naopak centrálna banka neočakáva vo vývoji spotrebiteľských cien. Odhad harmonizovanej inflácie pre tento rok ponechala bez zmeny na úrovni 2,7 %. Pre budúci rok predikciu harmonizovanej inflácie zvýšila o 0,1 percentuálneho bodu na 2,5 %, pre rok 2021 zase o 0,1 percentuálneho bodu znížila na 2,1 %. V roku 2022 očakáva NBS spomalenie rastu spotrebiteľských cien na 1,7 %.

Pre tento aj budúci rok ponecháva NBS bez zmeny prognózu rastu priemernej nominálnej mzdy. V tomto roku by tak rast miezd mal dosiahnuť 7,7 %, v budúcom roku 5,7 %. Pre rok 2021 znížila centrálna banka odhad rastu miezd len minimálne o 0,1 percentuálneho bodu na 5 %. V roku 2022 by mala dynamika rastu miezd zvoľniť na 4,6 %.

Viac..  Peter Pollák: Pandémia koronavírusu môže Slovensku paradoxne pomôcť

Zamestnanosť by sa pritom podľa odhadov centrálnej banky mala po silnom raste z posledného obdobia postupne stabilizovať. Pre tento rok počíta ešte s rastom zamestnanosti o 1,3 %, pre budúci rok však odhad rastu zamestnanosti znížila o 0,1 percentuálneho bodu na 0,2 %. V nasledujúcich dvoch rokoch už NBS odhaduje rast zamestnanosti iba na úrovni 0,1 %. Miera nezamestnanosti by tak podľa centrálnej banky mala tento rok klesnúť posledný krát na 5,9 %. Následne by mala začať stúpať na 6,2 % v budúcom roku, 6,3 % v roku 2021 a 6,4 % v roku 2022.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

sud

Komisia podala návrh na začatie konania proti Slovensku pre slabú ochranu hlucháňa hôrneho

Európska komisia sa rozhodla podať na Súdny dvor EÚ návrh na začatie konania proti Slovensku za to, …