Bilcik
Europoslanec Vladimír Bilčík. PHOTO: © European Union-EP.

Stanovisko europoslanca Vladimíra Bilčíka k uzneseniu Európskeho parlamentu k situácii na Malte

Plénum Európskeho parlamentu v Štrasburgu dnes 18. decembra 2019 prijalo uznesenie k pokroku vo vyšetrovaní vraždy novinárky Daphne Caruany Galizie a s ním súvisiacemu politickému vývoju na Malte v pomere 581 za, 26 proti a 83 sa zdržali hlasovania.

Podľa europoslanca Vladimíra Bilčíka toto uznesenie jasne upozorňuje na problémy s právnym štátom a demokraciou na Malte. „Nesmieme sa tváriť, že napriek pokroku vo vyšetrovaní  môže Európsky parlament ubrať na tempe v monitorovaní dodržiavania základov právneho štátu v jednotlivých členských krajinách Európskej únie. Čo sa stane na Malte a na Slovensku má dopad aj na celé európske spoločenstvo. Sme na jednej lodi,“ upozorňuje Vladimír Bilčík.

“Dnešné hlasovanie odzrkadľuje náš principiálny postoj k vražde novinárky Caruana Galizia na Malte. Premiér Muscat musí odstúpiť, aby mali Malťania priestor nastoliť skutočnú spravodlivosť vo svojej krajine. Caruana Galizia zaplatila životom za to, že hľadala pravdu a odkrývala korupciu na najvyšších politických pozíciach, podobne ako Ján Kuciak na Slovensku.  Potrebujeme účinne chrániť investigatívnych novinárov. A práve preto musí byť táto ochrana dôležitou súčasťou nového európskeho mechanizmu na ochranu právneho štátu.” uzatvára europoslanec a stály spravodajca EP pre Srbsko Vladimír Bilčík.

Viac..  Peter Pollák: Prvých 15 miliónov EUR z plánu obnovy pôjde pre sociálne znevýhodnené deti. VIDEO

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Poľsko: Europoslanci požadujú dodržiavanie zásady o nadradenosti práva EÚ

Poslanci v utorok vyzvali Komisiu, aby v záujme ochrany občanov Poľska a práva EÚ okamžite …