export
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Takmer polovica slovenských firiem exportuje do zahraničia, najviac do Poľska

BRATISLAVA – Takmer polovica slovenských firiem exportuje svoje produkty do zahraničia (49 %), naďalej ale prevláda počet firiem, ktoré svoje výrobky predávajú iba na domácom trhu (51 %). Vyplýva to z analýzy slovenského poľnohospodárstva, ktorú spracovala spoločnosť CEEC Research (CEEC) v spolupráci so spoločnosťou Veletrhy Brno, a.s.

Dve tretiny spoločností sa zhodujú, že nemajú dostatok informácií o aktivitách štátu súvisiacich s podporou exportu (63 percent), iba štvrtina cíti, že má týchto informácií dostatok (26 percent) a desatina túto situáciu nevie posúdiť (11 percent), uvádza sa v tlačovej správe, ktorú zverejnila spoločnosť CEEC v pondelok.

„Je dôležité, aby vláda poskytovala poľnohospodárom dostatok informácií o svojich aktivitách v tomto ohľade. Bez týchto informácií sa poľnohospodári horšie pripravujú na budúce zmeny a nemajú dostatok podkladov, na základe ktorých môžu učiniť svoje rozhodnutia súvisiace s exportom,“ uviedol Michal Vacek, riaditeľ pre slovenský trh v spoločnosti CEEC Research.

Viac..  Prvé slovenské reštaurácie prijali záväzok ukončiť používanie klietkových vajec

Najviac svojich produktov vyvážajú opýtané spoločnosti do Poľska (57 percent). Potom do Maďarska (41 percent), Českej republiky (39 percent), Rakúska (37 percent) a Talianska (27 percent). Do iných štátov potom vyváža viac ako polovica (53 percent), ide napríklad o Anglicko, Izrael, Dánsko alebo Francúzsko. Deväť z opýtaných spoločností, ktoré svoje výrobky v súčasnej chvíli neexportujú, je názoru, že sú ich výrobky konkurencieschopné na zahraničných trhoch (88 percent), iba desatina tento názor nezdieľa (12 percent).

Z pohľadu potenciálneho exportu firmy uviedli, že najviac atraktívna je pre nich Česká republika (55 percent) spolu s Poľskom (43 percent). Ďalej je to Maďarsko (39 percent), Rakúsko (35 percent) a Taliansko (22 percent). Najmenej atraktívny je pre opýtaných export na Ukrajinu (16 percent).

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

klima

Boj proti klimatickým zmenám je pre EÚ kľúčovou prioritou. Aký pokrok nastal?

EÚ nastavila ambiciózny plán v znižovaní emisií skleníkových plynov do roku 2020. Boj proti klimatickým …