Sassoli, Plenkovic
Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli a chorvátsky premiér Andrej Plenkovič. PHOTO: © European Union-EP.

Chorvátsko prebralo predsedníctvo v Rade EÚ. Čaká ho brexit aj dlhodobý rozpočet

Prvého januára prebralo Chorvátsko po Fínsku šesťmesačné predsedníctvo EÚ. Prečítajte si, čo od svojej krajiny očakávajú chorvátski poslanci Európskeho parlamentu.

„Silná Európa vo svete plnom výziev.“

Tak znie motto, ktoré si Chorvátsko vybralo pre svoje predsedníctvo, ktoré bude zastávať do konca júna 2020. Najnovší člen Únie sa chce sústrediť na udržateľný rozvoj, prepojenú ekonomiku, bezpečnosť a postavenie Európy ako svetového lídra.

Priority chorvátskeho predsedníctva
  • Európa, ktorá sa vyvíja
  • Európa, ktorá spája
  • Európa, ktorá chráni
  • Vplyvná Európa

Očakávania chorvátskych europoslancov

Chorvátsko bude Rade EÚ predsedať počas obdobia, ktoré bude bohaté na dôležité udalosti. Pozornosť sa bude upriamovať najmä na brexit a dlhodobý rozpočet EÚ na roky 2021-2027. Poslanci očakávajú, že ich krajina sa bude musieť popasovať aj s inými výzvami.

Karlo Ressler (EPP) vidí toto predsedníctvo ako príležitosť pre Chorvátsko, aby ďalej pracovalo na svojej pozícii v rámci EÚ z politického, hospodárskeho aj diplomatického hľadiska. „Chorvátsko sa bude naďalej zaoberať otázkou Brexitu a viesť rokovania o rozpočte na nasledujúcich sedem rokov. Jednou z kľúčových udalostí bude určite samit v Záhrebe, ktorý sa zameria na európsku perspektívu krajín juhovýchodnej Európy,“ hovorí.

Podľa Biljany Borzan (S&D) by mala byť v popredí ochrana práv pracujúcich a spotrebiteľov, verejného zdravia a právneho štátu. „Dúfam, že rokovania o VFR budú úspešné, pretože od toho závisí vykonávanie programov a politík, za ktoré občania hlasovali o európskych voľbách, ako je napríklad Európsky ekologický dohovor“.

Valter Flego (Renew Europe) uvádza, že „Chorvátsko musí konať ako neutrálny sprostredkovateľ a zabezpečiť úspešnú spoluprácu a nepretržitú implementáciu európskych programov“. Tiež sa domnieva, že Chorvátsko bude mať možnosť „ukázať svojim ľuďom, čo všetko pre nich Európa robí“.

Ruža Tomašić (ECR) by rada videlo lobovanie v národných záujmoch. „Najdôležitejší dokument z predchádzajúceho obdobia – správa o viacročnom pláne rybolovu v Jadranskom mori, je stále zablokovaná v Rade. Očakávam, že sa to počas chorvátskeho predsedníctva zmení.“ Chce tiež dosiahnuť pokrok v priamych platbách v poľnohospodárstve a aktivácii nevyužívanej poľnohospodárskej pôdy.

Viac..  Ivan Štefanec: Jednotné koncovky nabíjačiek sú opäť bližšie

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

brexit

Komisia navrhuje pre Severné Írsko pobrexitové opatrenia šité na mieru

Európska komisia navrhla odpovedať na ťažkosti, ktoré v dôsledku brexitu zažívajú obyvatelia Severného Írska, na …