vojaci
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Slovenských vojakov presunuli z Iraku. Dôvodom je eskalujúce napätie na Blízkom východe

BRATISLAVA/BAGDÁD / Predseda vlády SR Peter Pellegrini oznámil, že vzhľadom na zvyšujúce napätie na Blízkom východe slovenských vojakov sťahuje z Iraku. Okrem našich vojakov by sa na území Iraku nemali nachádzať iní občania Slovenskej republiky.

“Predseda vlády SR Peter Pellegrini oznamuje, že vzhľadom na aktuálnu situáciu v Iraku, ktorá viedla k pozastaveniu aktivít výcvikovej misie NATO, prebehla dočasná relokácia 7 slovenských vojakov mimo územia Iraku v súlade s bezpečnostnými pravidlami. Ďalšie kroky budú realizované po konzultácii so spojencami,”  informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Slovenské úrady momentálne nemajú vedomosti o tom, že by sa v Iraku okrem našich vojakov nachádzali ďalší občania Slovenskej republiky. A pokiaľ tam nejakí sú, odporúčanie je jednoznačné: “V súvislosti s Irackou republikou je stále v platnosti stupeň cestovného odporúčania č. 4: „Odporúčanie opustiť krajinu“. Konzulárnu asistenciu občanom SR poskytuje, v rámci existujúcich limitovaných možností zastupiteľský úrad SR v Bejrúte. Honorárny konzulát SR v Erbile momentálne nie je v prevádzke,” uvádza sa v stanovisku ministerstva zahraničných vecí.

“Veľvyslanci členských krajín Severoatlantickej aliancie jednomyseľne konštatovali,  že všetci príslušníci výcvikovej misie v Iraku sú v bezpečí, v prípade potreby sú pripravené evakuácie na bezpečnejšie základne alebo do okolitých bezpečných krajín. Prebieha úzka koordinácia s irackou vládou, momentálne je dohodnuté prerušenie výcvikových aktivít. Slovenský veľvyslanec na základe inštrukcie predsedu vlády SR požiadal o úzke konzultácie so spojencami a s irackou vládou, ktorá by sa mala v najbližších dňoch vyjadriť k spolupráci s NATO pri výcviku irackých ozbrojených síl,” vyhlásil ešte v pondelok Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Svojich vojakov na území Iraku po plánovanom odchode nateraz ponecháva aj armáda Spojených štátov amerických.

Napätie na Blízkom východe nepoľavuje

Irán vystrojil veľkolepý pohreb generálovi Soleimanimu, ktorý bol usmrtený pri útoku amerického dronu v Bagdade. Centrum Teheránu zaplnili davy ľudí, ktorí skandovali “Smrť Amerike”! Smútočné obrady za zabitého generála sa konali aj v ďalších mestách.

Viac..  Šéf diplomacie Káčer: NATO a EÚ sú pre nás životne dôležité

Iránsky ľud dal posledné zbohom svojmu milovanému generálovi. Toho minulý týždeň prikázal zlikvidovať prezident Trump za to, že rozdúchaval proti-americké vášne v arabskom svete. Rozlúčka so Soleimanim pripomínala veľkolepé divadlo. Vedľa najvyššieho duchovného Chameneího stáli prezident Hasan Rúhání, nový veliteľ jednotiek Kuds a ďalší vysoko postavení predstavitelia islamskej republiky. Samotný Chameneí neudržal slzy počas tradičnej moslimskej modlitby za mŕtvych.

Smrť obľúbeného politika vnímajú skrz prizmu mučeníka

Už od rána desaťtisícové davy zaplnili ulice iránskej metropoly. Smútiaci niesli plagáty so Soleimaniho portrétom a červené šíitské vlajky, ktoré symbolizujú krv niekoho, kto bol zabitý neprávom a volajú po pomste. Na pohrebe vystúpila aj dcéra zabitého veliteľa elitných iránskych jednotiek Zeinab Soleimani. Americkému prezidentovi adresovala drsný odkaz. “Šialený Trump, nemysli si, že po mučeníckej smrti môjho otca sa všetko skončilo. Rodiny amerických vojakov na Blízkom východe budú tráviť svoje dni čakaním na smrť svojich detí,” odkázala.

Dcéra bývalého šéfa jednotiek Kuds a druhého najmocnejšieho muža v krajine zároveň prorokovala Spojeným štátom temnú budúcnosť. Nástupca Soleimaniho už skôr vyhlásil, že jeho cieľom je vytlačiť americké jednotky z regiónu a pohrozil vojenskou akciou. Na vyhrážky už reagoval aj prezident Trump. Povedal, že zvažuje útok na vybrané iránske kultúrne lokality, ak by Iránci v odvete za smrť generála zabili nejakých amerických občanov.​

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Šéf diplomacie Káčer: NATO a EÚ sú pre nás životne dôležité

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer privítal spoločnú deklaráciu o spolupráci …

Consent choices