Miko
Zdroj: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Elektrifikácia železničnej trate na východnom Slovensku. Brusel posiela státisíce eur

Elektrifikácia železničnej trate na celom juhovýchode Slovenska. V súčasnosti po koľajniciach jazdia ešte dieselové vlaky. Ich motory nie sú priateľské k životnému prostrediu a zvlášť k ovzdušiu. Po tom, čo sa vybuduje elektrická trakcia budú po železnici prechádzať najmä elektrické vlakové spoje. Iba na projektovú dokumentáciu k elektrifikácii trate z Humenného do Michaloviec a ďalej na juh pôjde 1,9 milióna EUR. Ide o veľmi dôležitú spojnicu, ktorá umožní, aby v budúcnosti jazdilo po cestách menej áut, a aby ľudia viac cestovali vlakom. Predmetom projektu je spracovanie projektovej dokumentácie pre potreby územného rozhodnutia, stavebného povolenia, ako aj pre samotnú realizáciu stavby. Po ich zhotovení sa stanú súčasťou realizácie projektu ŽSR, Elektrifikácia trate Bánovce nad Ondavou – Humenné.
Jej cieľom je hlavne presun cestujúcich z individuálnej automobilovej dopravy na železničnú. Úsek je totiž súčasťou integrovaného dopravného systému mesta Košice. Priamo v Nacinej Vsi bol zrekonštruovaný aj most na hlavnom ťahu. Je jedným z 58 mostov po celom východnom Slovensku postavených v rámci veľkého projektu za viac ako 21 miliónov EUR. Projekt modernizácie a rekonštrukcie mostov ciest I.triedy zahŕňa rekonštrukciu časti mostného objektu, alebo mosta ako celku. Obnovujú sa tiež jeho súčasti ako zvodidlá, či vodiace zariadenia. Tento projekt nadväzuje na prvého fázu – Modernizácia a rekonštrukcia mostov ciest I.tried z Operačného programu doprava z rokov 2007 – 2013. Rekonštrukciou mostov sa znížia negatívne vplyvy cestnej dopravy ako sú hluk, vibrácie, alebo emisie.

Viac..  Michal Wiezik: Na Slovensku chýbajú kvalifikovaní pracovníci pre návrhy cyklotrás

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

V. Remišová: Riešenie dopadov migračnej krízy na samosprávy – 127 miliónov eur z eurofondov

Plníme sľuby a pomáhame. Samosprávy môžu žiadať o príspevok z eurofondov na kompenzáciu nákladov v súvislosti s migračnou …

Consent choices