Miko
Zdroj: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Za státisíce eur zrekonštruovali bezpečnostný priepad na Zemplínskej Šírave. S peniazmi pomohol Brusel

Zemplínska Šírava, alebo východoslovenské more pod pohorím Vihorlat. Poznáme ju hlavne ako cieľ letnej rekreácie. Jej hlavný účel je však protipovodňová ochrana. Vďaka novému výpustnému objektu, ktorý bol zrekonštruovaný aj s použitím európskych financií, dokáže táto priehrada v prípade povodní zachytiť až 100 miliónov kubických vody, čím chráni veľké okresné mesto Michalovce ako aj ďalšie obce pod priehradou na východoslovenskej nížine. Je to zároveň najväčší retenčný objem zo všetkých vodných nádrží na Slovensku. Zemplínska Šírava dokopy chráni pred povodňami 45 tisíc obyvateľov nielen z Michaloviec. Vodná stavba má za sebou už polstoročie a preto potrebovala rekonštrukciu, aby aj naďalej spĺňala svoju bezpečnostnú úlohu a bolo v sto percentnom technickom stave.

Rekonštruovala sa celá hať vrátane haťových krídel. Renovuáciou prešli aj technologické zariadenia slúžiace na reguláciu výtoku zo Šíravy. Vodná nádrž už v minulosti zohrala veľmi významnú a strategickú úlohu. Napríklad v rokoch 1999 a 2010, keď bolo pod vodou prakticky celé východné Slovensko a Laborcom sa valila storočná voda smerom na Michalovce s prietokom 720 metrov kubických za sekundu, skončilo vo vodnej nádrži až 400 metrov kubických vody. Bezpečnostný priepad bol vybudovaný v rokoch 1961 až 1966 ako protipovodňová ochrana, ktoej úlohou je odvedenie vody zo Zemplínskej Šíravy do odpadového kanála. Dĺžka priepadu medzi kotviacimi piliermi je viac ako 55 metrov. Celková cena rekonštrukcie bola viac ako 920 tisíc eur a takmer 750tisíc z toho zaplatila Európska únia.

Viac..  Robert Hajšel vysvetľuje mechanizmus dočasnej ochrany pre utečencov. VIDEOBLOG

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

pocitac

Zlepšenie digitálnych zručností znevýhodnených občanov podporí MIRRI SR aj z eurofondov

Schopnosť využívať užitočné mobilné aplikácie, bezchybné ovládanie asistenčných pomôcok, či školenia rešpektujúce hendikep sú pre …