Nicholsonova
Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. PHOTO: © European Union-EP.

Nicholsonová: Rakúsko už rok diskriminuje pracovníkov s rodinami na Slovensku, prečo Európska komisia nekoná?

Slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová sa z pozície predsedníčky Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci obrátila listami na predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyen, na eurokomisára Nicolasa Schmita a na eurokomisárku Helenu Dalli a vyzvala ich na okamžité kroky, ktoré zastavia diskriminačné rozhodnutie rakúskej vlády znížiť rodinné prídavky rodinám pracovníkov s bydliskom v zahraničí.

Ak bojujeme proti sociálnemu dumpingu na pracoviskách a na trhu práce, musíme sa postaviť aj proti sociálnemu dumpingu v oblasti práv detí pracovníkov z rôznych členských štátov EÚ. Je neakceptovateľné, že aj po roku je diskriminácia v samom srdci EÚ tolerovaná a doplácajú na to tí najzraniteľnejší,“ napísala v listoch Ďuriš Nicholsonová.

V praxi sa opatrenie indexácie dotklo najviac slovenských rodín, kvôli opatrovateľkám je Rakúsko najčastejšou destináciou Sloveniek odchádzajúcich do cudziny. Diskriminačný zákon Rakúska ovplyvňuje celkovo až 150 000 detí z EÚ, najviac zo Slovenska, Maďarska, Česka, Poľska či Rumunska.

Európska komisia začala konanie o porušení práva EÚ ihneď po rozhodnutí rakúskej vlády z 1. januára 2019. Európska komisia už viackrát vyzvala Rakúsko, aby zrušilo opatrenie, ktoré je vo vzťahu k rodinám pracovníkov iných členských štátov EÚ diskriminačné. Rakúsko avšak odmieta svoju legislatívu upraviť a výzvy od EK a ostatných členských štátov dodnes ignoruje.

Viac..  Europoslanci chcú zabitie Chovanca dotiahnuť do europarlamentu. Podľa Korčoka ešte nevieme, či bude do vyšetrovacieho tímu zapojený aj slovenský expert

Bývalá komisárka zodpovedná za sociálnu oblasť, Marianne Thyssen od začiatku indexáciu otvorene kritizovala a zdôrazňovala, že v EÚ nemôžu existovať pracovníci druhej kategórie. Na stretnutí s Ďuriš Nicholsonovou minulý rok veľmi jasne povedala, že zahraniční pracovníci, ktorí do systému prispievajú rovnako, musia dostávať rovnaké rodinné prídavky.

Konanie voči Rakúsku sa spomalilo aj schvaľovaním nového zloženia Európskej komisie. Dnes už ale noví eurokomisári majú pridelenú agendu a nič nebráni tomu, aby prípad konečne posunuli na Súdny dvor EÚ.

Žiadam vás, ako predstaviteľov novej Európskej komisie, aby ste neodkladne konali a prinútili Rakúsko garantovať pre všetkých občanov EU rovnaké práva. Riskujeme stratu dôvery občanov v európsky projekt, pretože sa ukazuje dvojaký meter vo vymáhaní pravidiel, podčiarkla v listoch Ďuriš Nicholsonová.

Lucia Ďuriš Nicholsonová spustila kvôli nekonaniu EK dokonca kampaň „Ignorované deti“, ktorej cieľom je poukázať na to, že poškodené sú najmä tí najmladší. „Indexácia je v Bruseli iba vzdušný pojem. Mojím cieľom je preto dať tomuto prípadu tvár reálnych ľudí a tlačiť na to, aby sa ľady konečne pohli,“ doplnila na záver.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

nicholsonova

Lucia Ďuriš Nicholsonová o potratovej tabletke: Za toto neprestanem nikdy bojovať! VIDEO

Na pozvanie predsedníčky zdravotníckeho výboru NRSR Janka Cigániková som sa zúčastnila na diskusii o tzv. potratovej tabletke, …