online nakupovanie
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Každý piaty Slovák ešte nikdy nenakupoval cez internet

BRATISLAVA – Na Slovensku nemá skúsenosť s internetovým obchodom každý piaty Slovák. Online nakupovanie nevyskúšala až polovica opýtaných vo veku 65 až 74 rokov. Podľa údajov Štatistického úradu SR sú najpočetnejšou skupinou ľudí nakupujúcich cez internet mladí vo veku 16 až 24 rokov.

“Online nakupovanie je doménou predovšetkým mladších vekových kategórií, aj keď za posledné roky túto formu využívajú vo veľkom aj ľudia starší ako 35 rokov.” komentuje analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Zaujímavosťou podľa analytičky je, že sa rozširuje okruh tovarov, ktorí sú Slováci ochotní nakúpiť aj bez tzv. ohmatu. “Kým pred piatimi rokmi ani nie desať percent ľudí dôverovala nakupovaniu potravín cez internet, dnes už tak robí štvrtina Slovákov vo veku 16 až 74 rokov,” skonštatovala Buchláková. Vo všetkých vekových kategóriách je najčastejšie nakupovaným tovarom oblečenie a obuv.

Štvrtina Slovákov nakupuje cez internet elektroniku, nakoľko práve v tomto segmente sú v online obchode podľa Buchlákovej zaznamenané výraznejšie zľavy ako v kamenných predajniach. Približne 40 % Slovákov nakupuje cez internet nábytok, vybavenie domácnosti či hračky. Tretina ľudí nakupuje online lístky na koncerty či do divadla, letenky a ubytovanie.

Viac..  Európania si želajú posilnenie úlohy Európskej únie v boji s aktuálnou krízou, ukázal prieskum

Nakupovanie na internete je obzvlášť rozšírené v Spojenom kráľovstve, kde až 90 % ľudí využíva túto formu kúpy. Najmenej populárne bolo online nakupovanie v rámci krajín EÚ za rok 2018 v Rumunsku. Len 26 % užívateľov internetu kúpilo tovar alebo službu online. Aj tu však podiel nakupujúcich podľa Buchlákovej rastie, pred desiatimi rokmi ich však bolo len 6 %.

Celkovo internet na Slovensku využíva aktuálne 83 % Slovákov, a to každý deň alebo skoro každý deň. Prostredníctvom mobilného telefónu sa pripojilo na internet za posledné tri mesiace približne 80 % Slovákov vo veku 16 až 74 rokov. Najčastejšie odosielame a prijímame maily a sme na sociálnych sieťach.

Internetové bankovníctvo podľa Štatistického úradu SR využilo za posledných šesť mesiacov približne 66 % opýtaných, najviac ľudia vo vekovej kategórii 25 až 34 rokov. “Zaujímavosťou je, že sa podiel starších, ktorí bankujú online, postupne zvyšuje, a dokonca už vekové kategórie nad 60 rokov, avšak aj mladší do 20 rokov, majú zavedený internetbanking,” doplnila Buchláková.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

cestovny ruch

Cestovný ruch dostáva zelenú, otvárať sa budú aquaparky. Majitelia sa ale sťažujú na nedostatok informácií o podmienkach

BRATISLAVA / Opatrenia sa zmierňujú aj v cestovnom ruchu. Najbližšie by mali byť otvorené aj …