Erasmus, mladi ludia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Program Erasmus+ zjednocuje a mení životy mladým Európanom

Zo zverejnenej výročnej správy o programe Erasmus+ za rok 2018 vyplýva, že za posledné tri desaťročia zažilo viac ako 10 miliónov ľudí niečo, čo napokon mnohým z nich zmenilo život.

Podpredseda Komisie pre podporu európskeho spôsobu života Margaritis Schinas v tejto súvislosti uviedol: „Medzinárodné aktivity v oblastiach vzdelávania, mládeže a športu sú pre ľudí v celej Európe možnosťou, ako sa angažovať, vymieňať si skúsenosti a učiť. Erasmus+ je skvelým príkladom spoločného úspechu, ale nemali by sme ostať iba pri tom. Chceme viac účastníkov, väčšiu mobilitu, väčšiu rozmanitosť a viac príležitostí.“

Komisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Mariya Gabrielová Bruseli na otvorení podujatia venovaného novému programu Erasmus+ a určeného všetkým zainteresovaným stranám uviedla: Erasmus+ sa stal pre naše mladšie generácie vstupnou bránou do Európy a do sveta. Je jedným z najvýraznejších úspechov EÚ: zjednocuje ľudí na celom kontinente, vytvára pocit spolupatričnosti a solidarity, zvyšuje kvalifikácie a zlepšuje vyhliadky jeho účastníkov.

S rozpočtom vo výške 2,8 mld. eur, čo je o 10 % viac ako v roku 2017, bol rok 2018 opäť rekordným. V roku 2018 bolo financovaných viac ako 23 500 projektov a celkovo sa podporila mobilita vyše 850 000 študentov, učňov, učiteľov a ľudí pracujúcich s mládežou. Do partnerských krajín na celom svete vycestovalo takmer 10 % zo 470 000 študentov, stážistov a zamestnancov vysokých škôl, ktorí dostali grant v akademickom roku 2017/2018.

Okrem vysokoškolských študentov a zamestnancov sa z programu Erasmus+ podporilo 40 000 učiteľov a zamestnancov škôl, 148 000 študentov odborného vzdelávania a prípravy, 8 400 pracovníkov v oblasti vzdelávania dospelých a 155 000 mladých ľudí a pracovníkov s mládežou.

Viac..  Komisia predstavila návrh ročného rozpočtu zameraného na oživenie Európy

Z programu bolo financovaných aj 199 športových projektov, z ktorých 118 realizovali miestne športové organizácie. Program Erasmus+ podporuje každoročný Európsky týždeň športu, ktorý zaznamenal obrovský úspech s viac ako 50 000 podujatiami v celej Európe.

V nadväznosti na synergické účinky s Európskym rokom kultúrneho dedičstva 2018 boli mnohé akcie s podporou programu Erasmus+ venované významu európskeho kultúrneho dedičstva.

Od roku 2018 je z programu Erasmus+ podporovaná aj iniciatíva uviesť európsky vzdelávací priestor do praxe do roku 2025. Iniciatíva „Európske univerzity“ zasa pomáha inštitúciám vysokoškolského vzdelávania vytvárať nové, pevné aliancie.

Kontext

Program Erasmus+ patrí spolu so svojimi predchodcami medzi najúspešnejšie programy EÚ. Od roku 1987 ponúkajú tieto programy mladým ľuďom príležitosti získať nové skúsenosti formou zahraničných pobytov. Súčasný program Erasmus+ (2014 – 2020) má rozpočet 14,7 miliardy eur a umožňuje 3,7 % mladých ľudí v EÚ študovať, absolvovať odbornú prípravu, získať pracovné skúsenosti a vykonávať dobrovoľnícku činnosť v zahraničí. Okruh účastníckych krajín programu sa rozšíril z 11 v roku 1987 na súčasných 34 (všetkých 28 členských štátov EÚ, ako aj Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Severné Macedónsko, Srbsko a Turecko). Program je otvorený aj pre partnerské krajiny z iných častí sveta.

Komisia predložila v máji 2018 svoj návrh nového ambiciózneho programu Erasmus, ktorým sa má jeho rozpočet v rámci budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027 zdvojnásobiť na 30 miliárd eur. Cieľom je zabezpečiť, aby bol program ešte inkluzívnejší, dostupnejší pre ľudí s rôznym zázemím a mal širší medzinárodný rozmer.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

sud

Komisia podala návrh na začatie konania proti Slovensku pre slabú ochranu hlucháňa hôrneho

Európska komisia sa rozhodla podať na Súdny dvor EÚ návrh na začatie konania proti Slovensku za to, …