londyn
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Brexit je už za dverami. Toto je dôležité pre Slovákov žijúcich v Británii a Írsku

SLOVENSKO/VEĽKÁ BRITÁNIA / Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska odíde z Európskej únie už v piatok – oficiálne to bude o polnoci z piatka na sobotu. Únia tak príde o 66 miliónov ľudí. Pre Slovákov na ostrovoch je podstatné, že by sa pre nich od februára nemalo nič meniť.

Netreba sa teda báť, že by od soboty niekto niekoho nasilu vyháňal. “Je dôležité, aby do piatka 31. januára všetci tí, ktorí mienia ďalej ostať vo Veľkej Británii, sa zaregistrovali na webových portáloch a úradoch, tak ako to požaduje Británia,” uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini.

Od februára sa začne 11-mesačné prechodné obdobie, počas ktorého by ani občania, ani podnikatelia nemali pocítiť nejaké zmeny. Vyjednávačov Londýna a únie však čaká veľmi náročný proces dohodnúť do konca roka budúce vzájomné vzťahy.

Viac..  Slováci minuli počas karantény na potraviny podľa Slovenskej sporiteľne už viac ako 100 mil. eur

Veľmi dôležitá bude po brexite aj sociálna oblasť. Minister Richter hovorí, že zhruba stotisíc Slovákov v Spojenom kráľovstve by malo mať rovnaké práva a povinnosti ako Briti v našej krajine. “Reciprocita – ak sa nám toto podarí naplniť, čo sme sa dohodli s kolegami v Británii, som presvedčený, že bude dobre,” vyjadril sa minister práce SR Ján Richter.

Podľa našich predstaviteľov je kľúčové, aby rokovania s Londýnom viedla EÚ ako silný celok, a nie každý štát samostatne. Týka sa to aj zložitého finančného systému, kam patria aj banky či poisťovne. “Všetkých 19 krajín eurozóny, eurosystému podporuje jednotný postup,” povedal guvernér NBS Peter Kažimír.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

supermarket, potraviny

Slováci minuli počas karantény na potraviny podľa Slovenskej sporiteľne už viac ako 100 mil. eur

BRATISLAVA – Počas trojtýždňovej karantény minuli už Slováci na potraviny v kamenných predajniach podľa Slovenskej …