zdravie
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Do zdravotnej starostlivosti občanov Slovenska brexit nateraz nezasiahne, tvrdí VšZP

BRATISLAVA – Do zdravotnej starostlivosti občanov Slovenska a Veľkej Británie brexit nateraz nezasiahne. V piatok o tom v tlačovej správe informovala Zuzana Štukovská z referátu komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Odchod Veľkej Británie z Európskej únie podľa štátnej poisťovne neprinesie od 1. februára v oblasti sociálneho zabezpečenia vrátane poistenia a zdravotnej starostlivosti žiadne zásadné zmeny.

Občanom Veľkej Británie, ktorí sa zdržiavajú na území Slovenskej republiky a sú poistení vo VšZP, budú naďalej priznané nároky vzťahujúce sa na poistencov Európskej únie.

VšZP eviduje 416 občanov Veľkej Británie s platným zdravotným poistením. Zároveň registruje vyše 7-tisíc platných nárokových dokladov, ktoré občania Veľkej Británie predložili u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na Slovensku alebo priamo vo VšZP. Štátna poisťovňa bude podľa Štukovskej tieto doklady akceptovať aj po vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie a ich držiteľom poskytne rovnaký rozsah zdravotnej starostlivosti ako doteraz.

Viac..  Minister Krajčí oznámil nové opatrenia! Rozšíril sa zoznam červených aj oranžových regiónov

Podobne občanom, ktorí žijú alebo pracujú vo Veľkej Británii, zostávajú zachované rovnaké práva ako pred brexitom. Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti sa poistenci VšZP preukážu Európskym preukazom zdravotného poistenia alebo iným nárokovým dokladom, ktorý im vydala VšZP. Tento stav platí aktuálne do konca tohto roku.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Dlhodobý rozpočet a hospodárska obnova po koronakríze. Čo ďalšie čaká europoslancov v druhej polovici roka 2020?

Počas nasledujúcich mesiacov sa budú poslanci venovať dlhodobému rozpočtu EÚ, novej legislatíve v oblasti klímy …