Lexmann
Europoslankyňa Miriam Lexmann. Foto: Európsky parlament.

Miriam Lexmann je oddnes poslankyňou Európskeho parlamentu


Kresťanskodemokratické hnutie má oddnes druhý mandát v Európskom parlamente. Miriam Lexmann sa stáva europoslankyňou po odchode Spojeného káľovstva z Európskej únie. Lexmann bude členkou najväčšej frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS).

Europoslanecký mandát začal Miriam Lexmann plynúť dnes, v EP ho potvrdí retroaktívne. Má sa tak udiať na februárovom plenárnom zasadnutí 10. februára. Mandát podľa vlastných slov získala paradoxne, pretože Brexit si osobne neželala. “Po odchode Británie z EÚ nie je čo oslavovať a slzy nám nepomôžu. Brexit nás pozýva hľadať cesty k tomu, aby sa takéto zložité situácie už neopakovali. Osobne chcem pre návrat dôvery v politiku služby a zadosťučinenie spravodlivosti urobiť všetko,” vyhlásila nová europoslankyňa.

V EP sa chce Lexmann venovať oblasti dôslednejšieho dodržiavania prerozdelených kompetencií medzi EÚ a členskými štátmi v rámci princípu subsidiarity, podľa ktorého napríklad majú ostať kultúrno-etické či daňové otázky výlučne v kompetencii členských štátov. Ako expertka na zahraničnú politiku sa chce zamerať aj na otázky bezpečnosti, migrácie, vojnových konfliktov alebo prenasledovania pre vierovyznanie. V Bruseli a Štrasburgu chce byť hlasom zodpovednej konzervatívnej politiky.

Viac..  EK vytyčuje cestu k odolnejšiemu, ekologickejšiemu a digitálnemu sociálnemu hospodárstvu EÚ a miestnym podnikom

Na výkon funkcie poslanca EP si Lexmann musela počkať v dôsledku novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Na základe neho tzv. “brexitové miesto” ostalo strane alebo koalícii, ktorá vo voľbách do EP vykázala najmenší zostatok delenia. Ňou sa stalo práve KDH. Keďže však strana vo voľbách získala vyšší percentuálny zisk ako SaS, podalo KDH sťažnosť na Ústavný súd SR. Ten do dnešného dňa nerozhodol.

Miriam Lexmann v minulosti pôsobila v Rade Európy či ako poradkyňa v Európskom parlamente, naposledy bola riaditeľkou Európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli. V KDH pôsobí ako poradkyňa pre zahraničnú a európsku politiku.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

lexmann

Miriam Lexmann: Do procesu kontroly maďarského plánu obnovy by nemal parlament vstupovať politickými vyhláseniami

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Európska …