hydina
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Dobrá správa pre hydinu, blíži sa zákaz masového zabíjania malých kohútov

Producenti vajec používajú kohúty len na oplodnenie, kým producenti hydinového mäsa uprednostňujú sliepky, pretože rastú rýchlejšie. V dôsledku toho sa malé kohúty hneď po vyliahnutí bežne hádžu do drvičiek, kde sú zaživa pomleté. Niektorí farmári ich udusia vo vreciach, či plynom.

Ako uviedol portál CNN, minister Guillaume povedal, že v hydinárste po konci roku 2021už nič nebude, ako predtým. Niet cesty nazad, sme rozhodnutí urobiť krok vpred. Vláda je k tomu odhodlaná. Cieľom je, aby to pre firmy bolo po roku 2021 povinné. Musíme nájsť metódu, ktorá bude fungovať aj vo veľkochovoch. Povedal tiež, že Francúzsko zakáže kastráciu mladých samcov ošípanej bez anestézy.

Ministerstvo v najbližších týždňoch vydá regulačné príručky, aby sme ukončili bolestivé postupy v chovateľskom segmente, dodal.

Generálny tajomník hydinárskeho obchodného zväzu Commité National pour la Promotion de l’Oeuf Maxime Chaumet povedal, že na nájdene alternatívnych metód je ešte potrebný výskum. Rozumieme tomu, čo hovorí pán minister a berieme to na vedomie. Zároveň však momentálne nemáme k dispozícii žiadnu inú metódu. Momentálne nemáme riešenie. Dúfame teda, že koncom roku 2021 už nejaké riešeniu budeme mať.”  

Budeme na to potrebovať stroje. Dvojročné obdobie je krátke a minister to dobre vie. Potrebujeme urýchliť výskum, pretože takýto zákaz bude komplikovaný.

Prvou krajinou, ktorá zakázala masové zabíjanie kuriat, bolo Nemecko v roku 2015. Vlani však nemecký súd rozhodol, že kontroverzný postup zostane legálnym, kým farmári nezískajú prístup k technológii, ktorá im umožní určiť pohlavie kuraťa ešte v stave embrya a tak by namiesto kuriat mohli zničiť nechcené vajcia pred vyliahnutím.

Viac..  Slovenskí mlynári: Naše mlyny čelia v EÚ tvrdej konkurencii

Nemecká vláda do technológie na určenie pohlavia, nazývanej aj “Seleggt technology“, investovala 5 miliónov eur. Dostupná by mala byť už tento rok a potom sa masové zabíjanie kuriat v krajine stane nelegálnym.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Potravinová bezpečnosť, eurofondy a digitalizácia majú spoločnú cestu

Európsky parlament hostí mladých farmárov z celej Európy. Po skončení Európskeho kongresu mladých farmárov pokračujú …

Consent choices