lietadlo
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Pellegrini k pristátiu čínskeho lietadla na Slovensku: Ak by sme mali zabezpečenú ochranu, nebolo by fér nenechať ho pristáť

BRATISLAVA / Aj v stredu rokuje vláda a príchod premiérovi spestrili handicapovaní umelci, ktorí majú v priestoroch Úradu vlády výstavu. Premiér dostal od jednorukého rezbára kríž. Na rokovaní vlády má dnes Peter Pellegrini viacero personálnych nominácií a vyjadriť sa musel aj k otázke novinárov o povolení na pristátie čínskeho lietadla.

Premiér Peter Pellegrini sa v stredu vyjadril na otázky novinárov nielen k problematike Istanbulského dohovoru. “Vždy budem akceptovať pozvanie na stretnutie troch najvyšších činiteľov. Akonáhle niekto takéto stretnutie zvolá, určite môžem potvrdiť, že sa ho zúčastním,” uviedol Peter Pellegrini.

Minister zahraničných vecí povedal, že vyvinúť iniciatívu by mal minister spravodlivosti. “Dôležité je, že v tomto panuje jednota, čo sa týka Istanbulského dohovoru a nikto ho nemieni nasilu ani pretláčať a ani schvaľovať. Každý rešpektuje aj väčšinový názor slovenskej spoločnosti, aj Národnej rady Slovenskej republiky. Teraz ide skôr už len o technikáliu, aký má byť postup pani prezidentka má iný právny postup, než sme mali my, ako vláda. Stretnime sa, vysvetlíme si a podľa toho spravíme definitívny postup. Ale pre verejnosť jasná správa, nikto nemieni Istanbulský dohovor ratifikovať ani ho násilím pretlačiť, pretože si ho nikto na Slovensku neželá,” povedal premiér k Istanbulskému dohovoru.

Čínske lietadlo chce pristáť na území Slovenska, Viedeň to podľa informácií TV JOJ nepovolila. “Určite sú v mnohých krajinách pozastavené lety s pasažiermi. Ide o nákladné lietadlo, ktoré by malo na Slovensku vyzdvihnúť humanitárnu pomoc, ktoré dali dokopy niektoré firmy, ktoré sú Slovenské a pôsobia v Číne. Malo by odviezť niekoľko ton pomoci do Pekingu. Pre mňa bude rozhodujúca bezpečnosť Slovenskej republiky. To znamená, že spolu s hlavným hygienikom chcem rokovať o tom, či vedia spolu s letiskom pripraviť taký spôsob vybavenia lietadla, samozrejme bolo nejakým spôsobom odizolované od iných častí letiska, aby ľudia, ktorí prídu do kontaktu s posádkou alebo so samotným lietadlom, mali všetky ochranné pomôcky a nedošlo k ohrozeniu života. A zároveň musíme od príletu po odlet vedieť, kde bola jeho posádka. Ak by sme mali istotu, nebolo by od nás fér, aby sme bránili odviezť humanitárnu pomoc do Číny, ktorá je už pripravená,” povedal premiér.

Viac..  Europarlament odsúdil represie a súdne procesy v Bielorusku

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

hajsel

Robert Hajšel o Istanbulskom dohovore: EÚ by mala jasne vysvetliť, aké záväzky z neho vyplývajú

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Násilie …

Consent choices