Sakova, Johansson
Denisa Saková a Ylva Johansson. PHOTO: © European Union.

Slovensko navštívila eurokomisárka Johannsonová. Zaujímala sa o otázky migrácie a azylu

V utorok navštívila Slovensko európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová (SE). Cieľom jej návštevy bol nájsť spoločné základy pre konštruktívnu debatu v otázkach migrácie a azylu. Tá má prispieť k debate o pripravovanom Pakte o migrácii a azyle, ktorý patrí medzi priority Komisie Ursuly von der Leyenovej.

Komisárka sa stretla s ministerkou vnútra SR Denisou Sakovou a v Európskom informačnom centre v Bratislave diskutovala so zástupcami mimovládnych organizácií Človek v ohrození, Slovenská katolícka charita, Medzinárodná organizácia pre migráciu, Liga za ľudské práva a Centrum pre výskum etnicity a kultúry.

Podľa komisárky Johansson patrí migrácia spolu so zmenou klímy a vnútornou bezpečnosťou k najdôležitejším oblastiam, ktoré musia byť efektívne riadené na európskej úrovni. „Mali by sme si spoločne sadnúť a nájsť pragmatický spôsob riešenia, ktorý by spočíval v kompromise prijateľnom pre všetkých 27 členských štátov,“ povedala komisárka. V týchto otázkach chce docieliť komplexný a udržateľný prístup, ktorý bude vychádzať z azylovej reformy navrhnutej v roku 2016 a bude brať ohľad na pozície členských štátov.

Komisárku zaujímal prístup Slovenska k otázke migrácie z pohľadu mimovládnych organizácií. Podľa ich predstaviteliek, medzi najväčšie výzvy nepatrí nadmerný počet prijatých aplikácií, ktorých bolo v roku 2019 len 200, ale nedostatočná integrácia azylantov do spoločnosti. S komisárkou diskutovali aj o nových možných spôsoboch riadenia migračnej politiky, vrátane sponzorovaného presídľovania, ktoré Komisia zvažuje a dopomohlo by k lepšej integrácii migrantov.

Viac..  M. Klus: Bezpečnosť, stabilita a prosperita Slovenska nemajú inú alternatívu ako členstvo v EÚ a NATO

Zástupkyne mimovládnych organizácií zdôraznili, že na Slovensku sa vedie polarizovaná debata, ktorá mimovládnym organizáciám komplikuje viesť konštruktívnu debatu. Obe strany sa zhodli na tom, že je potrebné de-eskalovať debaty o migrácií a riešiť túto otázku pragmaticky.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

zaplavy

Zmena klímy by do roku 2050 mohla prinútiť k migrácii 200 miliónov ľudí, tvrdí správa Svetovej banky

Zmena klímy by mohla v nasledujúcich troch desaťročiach prinútiť viac ako 200 miliónov ľudí opustiť …